Σημάδια… ζωής από τον Καμπανιακό

Η ομάδα από την Χαλάστρα επικράτησε εύκολα της Β’ ομάδας του ΠΑΟΚ με σκορ 2-0 χάρις στα τέρματα του Παπαστεριανού στο 5ο λεπτό και του Μπούση στο 50ο λεπτό, παίρνοντας έτσι ένα πολύτιμο… τρίποντο στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στην δεύτερη τη τάξη κατηγορία στην Ελλάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, ο Γιουκούδης πλάσαρε με τον Κώττα πάνω στην γραμμή να σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Η ομάδα από την Χαλάστρα συνέχισε να πιέζει τους “ασπρόμαυρους” και άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό. Ο Μπούσης έκανε το σουτ, ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε, αλλά ο Παπαστεριανός πήρε το “ριμπάουντ” και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 14ο λεπτό η Β’ ομάδα του ΠΑΟΚ είχε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Κασαπίδη, όταν ο Σελιμάι έκανε το γέμισμα, η μπάλα έφτασε στον Σπυράκο αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και πέρασε εκτός εστίας. Ο Καμπανιακός απείλησε εκ νέου στο 32ο λεπτό με τον Μάνιο να κάνει το σουτ αλλά η προσπάθεια του πέρασε άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Αμανάτιδη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η καλή απόδοση των γηπεδούχων και στο 49ο λεπτό ο Τότσκα έχασε μεγάλη ευκαιρία με δυνατό σουτ να κάνει το 2-0 με τον πορτιέρο του “Δικέφαλου του Βορρά” να αποκρούει εντυπωσιακά. Στην συνέχεια της φάσης ο Τότσκα εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπούση να παίρνει την κεφαλιά και να νικά τον Ταλιχμανίδη κάνοντας το 2-0 και δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Καμπανιακός κράτησε την μπάλα παγώνοντας τον ρυθμό διασφαλίζοντας το υπέρ του 2-0 μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας έτσι μια πολύτιμη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Κασαπίδης, Π. Καθάριος (33′ Ταΐρης) , Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Παπαστεριανός, Παπακωνσταντίνου, Τότσκα

ΠΑΟΚ Β (Α. Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Μανωλιούδης, Σελιμάι, Κώττας, Παναγιώτου, Γιαξής, Σνάουτσνερ, Γρόσδης, Σπυράκος, Τσοπούρογλου, Δαρέλας

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2: