Η Μίλαν πέρασε από τη Βερόνα κι έμεινε μόνη 2η

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επικράτησε με 3-1 στο “Stadio Marcantonio Bentegodi”, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι “ροσονέρι” ήταν ανώτερη από την αρχή του παιχνιδιού. Η κατοχή του άνηκε ολοκληρωτικά, ενώ είχανε και σημαντικές ευκαιρίες. Γκολ πάντως δεν μπορούσαν να πετύχουν για αρκετή ώρα. Εν τέλει, το κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (44′), όταν ο Τεό Ερναντές τους έδωσε προβάδισμα. Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησαν και το δεύτερο μέρος, μιας και ο Πούλισικ έκανε το 2-0 στο 50′. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Νόσλιν. Ωστόσο, στο 80′ ο νεοεισελθών Τσουκουέζε τελείωσε το ματς, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του.

Κάπως έτσι η Μίλαν πλέον είναι μόνη 2η με 62 βαθμούς, στο -12 από την πρωτοπόρο Ίντερ και στο +3 από την 4η Γιουβέντους. Την ίδια στιγμή, η Βερόνα έμεινε 15η με 26 πόντους, όντας μόλις στο +2 από την 18η Φροζινόνε.