Η Ίντερ έκανε τη δουλειά της… Νάπολι

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε με 3:1 της Λάτσιο στο “Τζιουσέπε Μεάτσα”, στην αναμέτρηση για την 32η αγωνιστική της Serie A, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους “παρτενοπέι” να κατακτήσουν το “σκουντέτο με νίκη επί της Σαλερνιτάνα στις 16:00.

Οι “νερατζούρι” βρήκαν δίχτυα στο 26ο λεπτό με τον Κορέα, όμως ο VAR επενέβη και υπέδειξε οφσάιντ. Οι Ρωμαίοι εκμεταλλεύτηκαν την προσωρινή απογοήτευση και κατάφεραν να… παγώσουν το Μιλάνο, με τον Φελίπε Άντερσον να σκοράρει για το 1:0. Στο 45’+1′, οι “λατσιάλι” έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα, όμως ο Ονανά προέβη σε μία σπουδαία επέμβαση. Το δεύτερο ημίχρονο είχε κάποιες καλές στιγμές, η κορυφαία όλων όμως ήρθε στο 78′. Ο Λουκάκου συνεργάστηκε με τον παρτενέρ του στην κορυφή της επίθεσης, τον Μαρτίνες, ο οποίος ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι πήραν το μομέντουμ και κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως το σκορ, χάρη σε νέα δημιουργία του Βέλγου και τελείωμα του Γκόσενς. Ο Μαρτίνες ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3:1 στο 90′, κάνοντας δύο τα προσωπικά του γκολ στον αγώνα.

Πλέον, η 2η Λάτσιο συνεχίζει να έχει 61 βαθμούς και να βρίσκεται μόλις στο +2 από τη Γιουβέντους και το +4 από Ίντερ, Μίλαν και Ρόμα. Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι έκανε άλμα… τεσσάρων θέσεων, φτάνοντας τους 57 πόντους.

ΓΚΟΛ: 78′ Μαρτίνες, 83′ Γκόσενς – 30′ Φελίπε Άντερσον

Κίτρινες: 35′ Ντ’Αμπρόζιο, 62′ Μπαστόνι – 20′ Ζακάνι, 82′ Μάρουσιτς, 83′ Λουίς Αλμπέρτο, 90’+9′ Ρομανιόλι
Κόκκινη:
Δοκάρι:

Στατιστικό: Αν η Λάτσιο κέρδιζε στο “Τζουσέπε Μεάτσα” θα μπορούσε να κρατήσει -μαθηματικά- ζωντανή τη μάχη του τίτλου. Πλέον, η Νάπολι με νίκη επί της 14ης Σαλερνιτάνα θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Ντ’Αμπρόζιο (46′ Ντάμφρις), Ατσέρμπι, Μπαστόνι (71′ Γκόσενς – 86′ Ντε Φράι), Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Μχιταριάν (61′ Τσαλχάνογλου), Ντιμάρκο, Λουκάκου, Κορέα (61′ Μαρτίνες).

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Μάρουσιτς (86′ Πελεγκρίνι), Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (86′ Λατζάρι), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς, Κατάλντι (50′ Βεσίνο), Αλμπέρτο, Άντερσον, Ιμόμπιλε (68′ Πέδρο), Τζακάνι.

Ίντερ: Εκτός έδρας με Βερόνα (03/05).
Λάτσιο: Εντός έδρας με Σασουόλο (03/05).