Η Φιορεντίνα έκανε… πάρτι κόντρα στη Φροζινόνε

Η ομάδα της Φλωρεντίας επικράτησε με το εμφατικό 5-1 του συνόλου του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο στο “Artemio Franchi”, στην αναμέτρηση της 24ης αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι από το πρώτο λεπτό και φρόντισαν να… καθαρίσουν το ματς πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο 16′ ο Ικονέ δημιούργησε και ο Μπελότι άνοιξε το σκορ για τους “βιόλα”. Τρία λεπτά αργότερα, ο ασίστερ έγινε σκόρερ, παίρνοντας την πάσα του Ντάνκαν για το 2-0. Στο 43′ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα του πρώτου μέρους, με τον Κουάρτα να κάνει το 3-0. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (53′) ο Γκονζάλες έβαλε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ματζιτέλι στο 66′. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 85′ χάρη σε τέρμα του Μπαράκ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Φιορεντίνα ανέβηκε στην 6η θέση, έχοντας 37 βαθμούς, δηλαδή ένα λιγότερο από την 5η Ρόμα. Από την άλλη, η Φροζινόνε έμεινε 14η με 23 πόντους και συνεχίζει να βρίσκεται στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.