Δήλωση… τίτλου από την ασταμάτητη Ίντερ

Οι “νερατζούρι” επιβεβαίωσαν την εξαιρετική τους φόρμα, καθώς επικράτησαν με 4-2 της Ρόμα μέσα στο “Ολίμπικο” για την 24η αγωνιστική της Serie A, αυξάνοντας τη διαφορά τους στους επτά βαθμούς από την δεύτερη Γιουβέντους.

Έριξε… ντόρτια στην “αιώνια πόλη” και αγκάλιασε το Σκουντέτο η Ίντερ, που συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού, που πραγματοποιεί στο φετινό Καμπιονάτο και πλέον βρίσκεται στο +7 από την δεύτερη θέση, φθάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Σε φόρμα βρισκόταν και η Ρόμα με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες με τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο της, ωστόσο δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί της απέναντι στην πρωτοπόρο και κινδυνεύει να μείνει εκτός εξάδας.

Ο Ατσέρμπι με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Ίντερ στο 17ο λεπτό. Όμως, η Ρόμα έφθασε στην ανατροπή, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Μαντσίνι με παρόμοιο τρόπο ισοφάρισε στο 28′ και στο 44′ ο Ελ Σαράουι έκανε το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Ο Τουράμ στο 49′ πέτυχε το 2-2 και με αυτογκόλ του Ανχελίνιο στο 56′, οι “νερατζούρι” πήραν ξανά προβάδισμα. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 90’+3′ ο Μπαστόνι.