“Καθάρισε” σε 17 λεπτά η Αλμερία

Εκμεταλλευόμενη το εντυπωσιακό της πρώτο εικοσάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δυο τέρματα, η ομάδα του Χοάν Ρόμπι, κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ράγιο Βαγεκάνο, με 3-1 και να πάρει την πρώτη της νίκη μετά από τις 27 Αυγούστου.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για την 8η αγωνιστική της La Liga, η Αλμερία υποδέχθηκε τους Μαδριλένους, θέλοντας να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από τέσσερις σερί ήττες και τα το κατάφερε επικρατώντας με 3-0 χάρη σε τέρματα των Ρομπετόρε, Μπάμπιτς και Τουρέ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Αλμερία και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Ντιέγκο Λόπεζ, ο Ρομπερτότε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σπουδαία ευκαιρία για την Ράγιο ώστε να ισοφαρίσει άμεσα όταν ο Γκαρσία βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Μαρτίνεζ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 17′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπάμπιτς να σκοράρει με ωραία κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ. Η ομάδα του Ρόυμπι δεν έριξε ρυθμούς και στο 40′ έκανε τρία τα τέρματα της, όταν μετά από σέντρα του Μερέλο, ο Έλ Μπιλάλ Τουρέ σκόραρε με πλασέ.

Στην επανάληψη οι ρυθμοί έπεσαν, καθώς το ευρύ σκορ του ημιχρόνου δεν επέτρεπε πολλά στην Ράγιο, η οποία κρατούσε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Αλμερίας. To μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 81′, όταν μετά από κόρνερ ο Ματένα σκόραρε με το κεφάλι. Στο 87′ η Αλμερία έμεινε με 10 παίκτες, έπειτα από την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Εμπραμπά. Το 3-1 έμεινε έως το τέλος με την Ράγιο να έχει δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 8′ Ρομπερτόρε, 17′ Μπάμπιτς, 40′ Ελ Μπιλάλ Τουρέ / Κατένα 81′