Πήρε το… ροντέο του “Ελ Σαδάρ” η Βαλένθια

Οι “νυχτερίδες” πέρασαν από την έδρα της Οσασούνα (2-1), λίγες ημέρες αφότου η ομάδα του Αρασάτε έφυγε με την ισοπαλία από το Σαντιάγκο Μπερναμπέου, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Οσασούνα, σε ένα παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου ήταν καλύτερη. Οι “νυχτερίδες” άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Κλάιφερ, μετά από ασίστ του Καβάνι στο ντεμπούτο του και σημείωσαν δεύτερο τέρμα με τον Ντιακαμπί στην επανάληψη. Κάθε ομάδα είχε από ένα χαμένο πέναλτι αλλά και… τουλάχιστον μία αποβολή. Δύο η Οσασούνα στο 69′ (Γκαρσία) και στο 90+6′ (Πένα) και μία η Βαλένθια με τον Ντιακαμπί να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90′ όταν ήταν στον πάγκο.

Στη τελευταία φάση μείωσαν οι γηπεδούχοι, χωρίς αυτό να είναι αρκετό για να γλιτώσουν την ήττα. Στους 13 βαθμούς η Βαλένθια και την 5η θέση, με την Οσασούνα να είναι ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο αλλά να υστερεί και να υποχωρεί στην 8η θέση.

Η ομάδα του Αρασάτε είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, καθώς ήταν αυτή που κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και είχε και την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης. Στο 9′ ο Κίκε Γκαρθία βρήκε λίγο χώρο στη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Στο επόμενο λεπτό, ο Ντιακαμπί πιάνει την κεφαλιά από κόρνερ του Γκαγιά, αλλά αυτή ήταν αδύναμη και την μπλόκαρε εύκολα ο Ερέρα.

Η Βαλένθια έπαιρνε σταδιακά τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως δυσκολευόταν πολύ να πατήσει την περιοχή του Ερέρα, καθώς οι παίκτες του Γκατούζο δεν είχαν καθαρό μυαλό στη τελική πάσα. Στο 28′ οι “νυχτερίδες” πήραν το προβάδισμα, με τον Καβάνι, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, να περνά εξαιρετικά στον Κλάιφερτ που βρέθηκε απέναντι στον Ερέρα εντός περιοχής και ευστόχησε για το 1-0.

Στην επανάληψη, η Οσασούνα μπήκε στην αναμέτρηση με σκοπό να πιέσει την Βαλένθια. Η ορμή όμως των γηπεδούχων δεν μετουσιώθηκε σε ευκαιρία και η Βαλένθια έκανε δύο τα τέρματά της στο 54′. Ο Ντιακαμπί που είχε προειδοποιήσει στο πρώτο μέρος μετά από κόρνερ του Γκαγιά έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Ερέρα για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκιγιαμόν ανέτρεψε στην περιοχή τον Άβιλα, με τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αστοχεί στο πέναλτι.

Στο 69′ οι “ροχίγιος” έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Ουνάι Γκαρθία ανέτρεψε τον Καβάνι στην περιοχή και ενώ βρισκόταν σε ξεκάθαρη θέση για γκολ. Για αυτόν τον λόγο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Ουρουγουανός όμως έστειλε το πέναλτι στο δοκάρι και απέτυχε να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Βαλένθια. Στο 90′ και η Βαλένθια αντίκρισε κόκκινη κάρτα, με τον Ντιακαμπί να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα βρισκόμενος στον πάγκο. Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού η Οσασούνα μείωσε με τον Μπράσανατς να παίρνει το ριμπάουντ και να νικάει τον Μαμαρντασβίλι. Στα πανηγύρια ο Πένα παραλίγο να πιαστεί στα χέρια με τον Παουλίστα, με τον παίκτη της Οσασούνα να τον απωθεί και να αντικρίζει και αυτός απευθείας κόκκινη κάρτα.

Γκολ: Μπράσανατς 90’+4′ / Κλάιφερτ 28′, Ντιακαμπί 54′

Κίτρινες: Τορό 64′, / Μορίμπα 57′, Μούσα 73′, Ντιακαμπί 84′

Κόκκινες: Ουνάι Γκαρθία 69′, Πένα 90+6′ /Ντιακαμπί 90′

Οσασούνα (Χακόμπα Αρασάτε): Ερέρα, Κρουζ, Αμπντέ (72′ Μπράσανατς), Γκαρθία Κ., Γκαρθία Ου., Γκόμεθ Μ. (53′ Άβιλα), Ερνάντες (46′ Σάντσες), Μονκαγιόλα, Ορός (63′ Γκαρθία Ρ.), Τορρό, Βιδάλ (46′ Πένα).

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Αλμέιδα, Κορρέια, Ντιακαμπί (86′ Παουλίστα), Γκιγιαμόν (61′ Μούσα), Λίνο, Μορίμπα (75′ Λάτο), Κομέρτ, Γκαγιά, Κλάιφερτ (75′ Φουλκέ), Καβάνι (75′ Ντουρό).