“Κατάπιε” τη “Σελεσάο” η Ουρουγουάη | Μεγάλη νίκη της Βενεζουέλας

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική των προκριματικών της ζώνης Νοτίου Αμερικής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026. Σπουδαία νίκη της Ουρουγουάης επί της Βραζιλίας, 4 στα 4 για την Αργεντινή, θρίαμβος της Βενεζουέλας.

Σημαντικά αποτελέσματα και αρκετές “εκπλήξεις” επιφύλασσε η 4η αγωνιστική των προκριματικών της ζώνης CONMEBOL, με “φόντο” το Μουντιάλ του 2026.

Στο “Clásico del Río Negro” που διεξήχθη στο Μοντεβιδέο, η Ουρουγουάη ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-0 κόντρα στην Βραζιλία. Το σκορ άνοιξε ο Ντάργουιν Νούνιεζ στο 42ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 στο 77′ ο Ντε Λα Κρουζ. Η Βραζιλία είδε τον Νεϊμάρ να αποχωρεί με φορείο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από τραυματισμό στο γόνατο.

Η Αργεντινή επικράτησε με σκορ 2-0 στη Λίμα με αντίπαλο το Περού και, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, “ξέφυγε” με πέντε βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, η Βενεζουέλα “διέλυσε” με 3-0 τη Χιλή, έφτασε τους επτά βαθμούς και έβαλε ισχυρή υποψηφιότητα για την παρθενική της συμμετοχή σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Σοτέλδο άνοιξε το σκορ ύστερα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων στο 45ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης “σέρβιρε” το 2-0 στον Ρονδόν (72′), ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Μαντσίς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στους υπόλοιπους αγώνες, η Παραγουάη “λύγισε” δύσκολα την Βολιβία με 1-0 (σκόρερ ο Σανάμπρια στο 69ο λεπτό), ενώ Εκουαδόρ και Κολομβία έμειναν ισόπαλές δίχως τέρματα στο Κίτο.