“Κανονιά” πρωταθλήτριας στο 90+7! | Η Μπράιτον ΄”σφυροκόπησε” τη Γουέστ Χαμ

Με λυτρωτή τον Νέλσον στο τελευταίο λεπτό, η Άρσεναλ έκανε την απόλυτη ανατροπή, επέστρεψε από το 0:2 και πήρε τεράστια νίκη με 3:2 κόντρα στη Μπόρνμουθ. Η Τσέλσι, επικράτησε 1:0 της Λιντς. Εμφατική νίκη για τους “γλάρους”.

Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 3:2

Η Μπόρνμουθ πάγωσε το Έμιρειτς, σκοράροντας το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της Premier League, στα 9,11 δευτερόλεπτα. Ο Μπίλινγκ βρήκε δίχτυα, κάνοντας από νωρίς το 1:0 για την ομάδα του. Η Άρσεναλ προσπάθησε να αντιδράσει, με τους Όντεγκαρντ και Σάκα, όμως ο Νέτο με διπλή επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τα “κεράσια” να έχουν τις ευκαιρίες τους.

Στο δεύτερο μέρος και το 57ο λεπτό, η Μπόρνμουθ βρήκε ξανά δίχτυα, βάζοντας πολύ δύσκολα στην Άρσεναλ. Ο Ρόθγουελ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σένεσι έκανε τρομερή κεφαλιά και έγραψε το 2:0. Οι “κανονιέρηδες” κατάφεραν να μειώσουν στο 62ο λεπτό, με τον Πάρτεϊ να τροφοδοτείται από τον Σμιθ Ρόου, κάνοντας το 2:1 και βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 70 λεπτό, οι “κανονιέρηδες” έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Γουάιτ να παίρνει τη σέντρα από τον Νέλσον και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, η Άρσεναλ ανέβασε ρυθμό και έψαξε την ανατροπή, με μεγαλύτερες τις ευκαιρίες των Σάκα και Μαρτινέλι. Ο Νέλσον στο 90+7 έκανε το 3:2, για την απόλυτη ανατροπή δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του η οποία βρίσκεται και πάλι στο +5 από τη δεύτερη Σίτι.

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 1:0

Η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Εζέ, όμως μετά από εξέταση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η  Βίλα απάντησε άμεσα ανοίγοντας το σκορ στο 27ο λεπτό με αυτογκόλ του Άντερσεν μετά από γύρισμα του Κας.

Γούλβς – Τότεναμ 1:0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρει να απειλήσει επικίνδυνα. Η Τότεναμ ήταν αυτή που είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαία αυτή του Κέιν στην εκπνοή του πρώτου μέρους, μετά από εκτέλεση φάουλ, όπου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των “λύκων”.

Στην επανάληψη, η Τότεναμ ήταν και πάλι άτυχη, βρίσκοντας ξανά δοκάρι. Αυτή τη φορά ο Σον, μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, έφτασε σε καλή θέση και εκτέλεσε, με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια να απομακρύνεται. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απειλήσουν, με τις προσπάθειές τους όμως να μην αποδίδουν καρπούς και να μένουν στο μηδέν. Στο 80ο λεπτό όμως, ο Τραορέ με εξαιρετικό τελείωμα βρήκε δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 4:0

Η Μπράιτον μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, απείλησε και σκόραρε στο 18ο λεπτό, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΆλιστερ. Στο δεύτερο μέρος, ο Φέλτμαν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βρίσκοντας τη μπάλα με το στήθος μετά από στημένη φάση. Στο 69′ ο Μιτόμα έγραψε το 3:0, σκοράροντας σε κενή εστία, καθαρίζοντας το παιχνίδι για την ομάδα του. Στο 88ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν και τέταρτο γκολ. Ο Γουέλμπεκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ολοκληρώνοντας εμφατικά τη νίκη τους επί της Γουέστ Χαμ.

Τσέλσι – Λιντς 1:0

Η Τσέλσι ήταν αυτή που απείλησε πρώτη τα αντίπαλα καρέ, με τον Χάβερτζ να επιχειρεί το σουτ και τον Μεσλιέρ να αποκρούει. Στο 22ο λεπτό, το σουτ του Φέλιξ βρήκε στο δοκάρι, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χάρισον, αλλά ο Κέπα αντέδρασε σωστά.

Στην επανάληψη, οι “μπλε” βρήκαν άμεσα δίχτυα. Ο Τσίλγουελ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φοφανά έκανε την κεφαλιά με τον κίπερ των “παγωνιών” να μην μπορεί να αντιδράσει.//

Άρσεναλ – Μπόρνμουθ 3:2 ( 62′ Πάρτεϊ, 70′ Γουάιτ, 90+7 Νέλσον / 1′ Μπίλνγκ, 57′ Σένεσι)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 1:0 (27′ Άντερσεν Αυτ.)

Γούλβς – Τότεναμ 1:0 (82′ Τραορέ)

Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 4:0 (18′ ΜακΆλιστερ, 51′ Βέλτμαν, 69′ Μιτόμα, 89′ Γουέλμπεκ)

Τσέλσι – Λιντς 1:0 (53′ Φοφανά)