“Χρυσός” βαθμός για την Τσεχία | Ετοιμάζεται για ματς – πρόκριση η Ιταλία

Η Τσέχοι έμειναν όρθιοι (1-1) στη Βαρσοβία και πλέον με νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μολδαβία θα τσεκάρουν το εισιτήριο για το EURO. Αποκλεισμός για την Πολωνία. Η “σκουάντρα ατζούρα” (5-2) θα τα παίξει όλα για όλα με την Ουκρανία σε παιχνίδι οι μπλε παίζουν για δύο αποτελέσματα. Πρωτιά στον όμιλο και πρόκριση για τη Δανία (2-1), τυπική νίκη για την Αγγλία (2-0).

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ 1-1

Στο πρώτο ημίωρο οι δύο ομάδες δεν κατάφερνα να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες με το 0-0 να μην αλλάζει. Αυτό μέχρι το 38′, όταν και ο Ζαλέφσκι σέντραρε παράλληλα στην περιοχή, οι Τσέχοι δεν μπόρεσαν να διώξουν και με κοντινή προβολή του Πιοτρόφσκι έγινε το 1-0 με… περιπετειώδη τρόπο. Στο δεύτερο μέρος, η Τσεχία είχε άμεση απάντηση και ισοφάρισε με σουτ του Σούτσεκ στο 49′ μέσα από την περιοχή (1-1). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν καθώς ήθελαν μόνο τη νίκη, αλλά η ομάδα του Σιλάβι κράτησε το πολυπόθητο “Χ” και πλέον έχει την τύχη στα… πόδια της. Εκτός από την τελική φάση της διοργάνωσης η παρέα του Λεβαντόφσκι.

ΙΤΑΛΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 5-2

“ατζούρι” άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά του Νταρμιάν μετά από σέντρα του Ρασπαντόρι (1-0). Στο 29′ ο Κίεζα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ αλλά η άμυνα των Βορειομακεδόνων πρόλαβε να απομακρύνει. Στο 39′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου αλλά ο Ζορζίνιο εκτέλεσε αδύναμα και ο Ντιμιτριέφσκι απομάκρυνε. Αυτό δεν το κατάφερε ωστόσο, στο συρτό σουτ του Κιέζα έξω από την περιοχή στο 42′ με αποτέλεσμα το 2-0. Ο ίδιος “κλείδωσε” τη νίκη από το ημίχρονο (45+2′) κάνοντας το 3-0 με σουτ από την γωνία της περιοχής, το οποίο κόντραρε στο πόδι του αμυντικού. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σφυγμό στο 52΄με την κεφαλιά του Ατανάσοφ να μειώνει σε 3-1. Ο ίδιος σκόραρε και δεύτερη φορά στο 74′ με σουτ που κόντραρε και έκανε το 3-2. Ο Ρασπαντόρι “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του Σπαλέτι στο 88′ με ωραίο αριστερό σουτ (4-2), ενώ ο Ελ Σαράουι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 90+4 (5-2). Πλέον, θα παίξει ματς – τελικό με την Ουκρανία την τελευταία αγωνιστική.

ΔΑΝΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ 2-1

Οι Δανοί είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά με τις ευκαιρίες των Μάελε και Γουίντ να βρίσκουν πάνω στον Όμπλακ. Ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο δεν μπορούσε να σταματήσει και την εξ’ επαφής προβολή του Μάελε, ο οποίος έσπρωξες τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Κρίστενσεν (1-0). Άμεση η απάντηση των Σλοβένων με την έξοχη εκτέλεση φάουλ του Σέσκο για το 1-1, το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό, ο Ντιλέινι έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους στο 55′ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από φάση διαρκείας (2-1). Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη και έτσι η Δανία πήρε την πρόκριση για τα τελικά της διοργάνωσης.

ΑΓΓΛΙΑ – ΜΑΛΤΑ 2-0

Τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν μόλις στο 7′ με αυτογκόλ του Πέπε. Ο Φόντεν έκανε μια κούρσα μέχρι τη μικρή περιοχή γύρισε τη μπάλα και ο αμυντικός της Μάλτας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του  (1-0). Η Αγγλία είχε τον έλεγχο αλλά το χαρακτηριστικό ήταν ότι τελείωσε το ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια εντός εστίας. Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια τροπή μέχρι το 75′, όταν η ομάδα του Σάουθγκεϊτ “έκρυψε την μπάλα” και την εμφάνισε ο Κέιν στα δίχτυα (2-0). Ο Ράις σκόραρε ένα λεπτό μετά αλλά ο Κέιν κρίθηκε ότι επηρέαζε τη φάση και υποδείχθηκε οφσάιντ, με το αποτέλεσμα να μένει ίδιο ως το τέλος.