Πρώτο… στραβοπάτημα για τη Λυών

Παρά το γεγονός πως η Ρεμς έμεινε με δέκα παίκτες από το 63′ λόγω της αποβολής του Λοπί, η ομάδα του Πέτερ Μποζ έμεινε στο 1-1 και έκανε την πρώτη της… γκέλα στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Ligue 1.

Mετά από δυο σπουδαίες νίκες στην αρχή του γαλλικού πρωταθλήματος, η Λυών έχασε τους πρώτους της βαθμούς μετά από το 1-1 με τη Ρεμς σήμερα (28/08) στο “Στάντε Ογκούστε-Ντελόν”.

O αγώνας

Οι δυο ομάδες άρχισαν την αναμέτρηση με αργό ρυθμό και χωρίς μεγάλη ανάπτυξη παιχνιδιού. Η πρώτη ουσιαστικά μεγάλη στιγμή του ματς ήρθε στο 25ο λεπτό από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν κιόλας να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπούσι έκανε υπέροχη σέντρα στην περιοχή της Λυών και ο Ιτό υποδέχτηκε σωστά την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και με δυνατή κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Ρίου έκανε το 1-0 για τη Ρεμς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν άμεση αντίδραση και έτσι η ομάδα του Όσκαρ Γκαρσία έγινε ξανά στο 33′ απειλητική με τον Μπάλογκουν να ζητάει πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής του παιχνιδιού έκρινε πως δεν χρειαζόταν η παρέμβαση του VAR και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με παρόμοιο ρυθμό όπως και η εκκίνηση του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα, οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ωστόσο στο 58ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Τετέ υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή, σούταρε στην πάνω αριστερή γωνία του Πεντς, ωστόσο ο Αυστριακός γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα. Στο 63ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λοπί, με τους συμπαίκτες του να διαμαρτύρονται έντονα για αυτήν την απόφαση. Η Λυών προσπάθησε να ισοφαρίσει, πίεσε ψηλά και στο 86ο λεπτό δικαιώθηκε. Ο Σερκί σέντραρε στην περιοχή της Ρεμς, σε σημείο που ο Μούσα Ντεμπελέ δεν είχε αντίπαλο και με μια δυνατή κεφαλιά στην πάνω αριστερή γωνία του Πεντς, ισοφάρισε σε 1-1.

Ρεμς (Όσκαρ Γκαρσία): Πεντς, Φάες, Γκραβιλόν, Αμπντελχαμίντ, Μουνέτσι, Λοπί, Λοκό, Μπούσι, Ντουμπιά, Ιτό, Μπάλογκουν

Λυών (Πέτερ Μποζ): Ρίου, Μέντες, Λουκέμπα, Γκούστο, Ταγκλιαφίκο, Λεπενάν, Τολισό, Ρεν-Αντελαΐντ, Τετέ, Εκαμπί, Λακαζέτ