Το Μάντσεστερ… συνεχίζει να είναι μπλε

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, η Σίτι επικράτησε με 3-1 της Γιουνάιτεντ στο “Etihad Stadium” για την 27η αγωνιστική της Premier League και διατηρήθηκε σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία της στην πόλη του Μάντσεστερ τα τελευταία δέκα χρόνια. Οι “πολίτες” πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, έφτασαν τους 62 πόντους και επέστρεψαν στο -1 από τη Λίβερπουλ. Μάλιστα, τους “κόκκινους” θα τους αντιμετωπίσουν την επόμενη Κυριακή (10/3) στο “Anfield“. Από την άλλη, το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ έμεινε στην 6η θέση με 44 βαθμούς και το -6 από την 5η Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο, εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα δέχθηκαν ένα μεγάλο σοκ. Στο 8′, ο Ράσφορντ εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 25 μέτρα και με τη βοήθεια του δοκαριού νίκησε τον Έντερσον για το 1-0. Στο 15′ ο Φόντεν βγήκε τετ α τετ με τον Ονανά, αλλά ο Καμερουνέζος απέκρουσε. Το ίδιο συνέβη και στη φάση του 19′ με τον ίδιο δράστη, αλλά και σε εκείνη του 34′ με το μακρινό σουτ του Ρόδρι. Στο 45’+1′ ο Χάαλαντ έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία, αστοχώντας εξ επαφής από το μισό μέτρο.

Η εικόνα του δευτέρου μέρους δεν ήταν διαφορετική. Η Σίτι είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 50′ ο Ονάνα προέβη σε άλλη μία σπουδαία επέμβαση, αυτήν τη φορά σε προσπάθεια του Ντοκού. Έξι λεπτά αργότερα, ο Φόντεν έπιασε ένα τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής και νίκησε τον Αφρικανό πορτιέρε, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στο 80′ ο Άγγλος μεσοεπιθετικός έφερε… τούμπα το ματς, όταν μετά από μία φανταστική ατομική ενέργεια πλάσαρε υποδειγματικά και έκανε το 2-1. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90’+1′ από τον Χάαλαντ, ο οποίος πήρε μία ωραία πάσα του Ρόδρι και τελείωσε εξαιρετικά τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΓΚΟΛ: 56′, 80′ Φόντεν, 90’+1′ Χάαλαντ – 8′ Ράσφορντ

Κίτρινη: – 68′ Βαράν