Λύτρωση με Νούνιες στο 90’+9′ για τη Λίβερπουλ

Με γκολ του Ουρουγουανού επιθετικού στο 90’+9′ οι “κόκκινοι” έφυγαν με το τρίποντο από το “City Ground”, επικρατώντας με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Η Λίβερπουλ τα χρειάστηκε στο “City Ground” κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά ο Ντάργουϊν Νούνιες τη λύτρωσε στο 90’+9′ και οι “κόκκινοι” του Γιούργκεν Κλοπ συνεχίζουν ακάθεκτοι στην κορυφή.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λίβερπουλ 0-1

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο “City Ground”, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Η Λίβερπουλ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να γίνει απειλητική, αλλά δυσκολευόταν να “σπάσει” τις γραμμές της Νότιγχαμ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 23′ να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Ελάνγκα να φεύγει μόνος του στην κόντρα μετά από μακρινή μπαλιά και τον Κέλεχερ να του λέει σωτήρια “όχι” στο τετ α τετ. Οι “κόκκινοι” στο 27′ απάντησαν, με τον Μουρίγιο να βάζει την κόντρα στον Ντίας από πολύ κοντά και να σώζει ένα σχεδόν βέβαιο γκολ. Ο ρυθμός ανέβηκε, η Φόρεστ έπαιζε με θάρρος και έψαχνε τις ευκαιρίες στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, αλλά οι δύο ομάδες γκολ δεν βρήκαν και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με “λευκή” ισοπαλία.

Οι “κόκκινοι” ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσουν και να βρουν το γκολ, με την Φόρεστ όμως να κλείνει καλά τους χώρους και να κρατάει το μηδέν. Στο 66′ ο Χάντσον-Οντόι γύρισε την μπάλα, αλλά το πλασέ του Ελάνγκα με το αριστερό πέρασε μόλις άουτ, με τους γηπεδούχους να χάνουν καλή στιγμή για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 90+5′ ο Σελς έκανε τρομερή επέμβαση, ο Μουρίγιο παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με τον κίπερ της Φόρεστ να κρατάει το μηδέν. Οι απίθανοι “κόκκινοι όμως βρήκαν “χρυσό” τέρμα στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο ΜακΆλιστερ έκανε φοβερή σέντρα και ο Νούνιες με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 1-0 υπέρ της Λίβερπουλ!

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας 3-1

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη “λευκή” ισοπαλία. Στο δεύτερο μέρος όμως η Κρίσταλ Πάλας πήρε κεφάλι στο σκορ, χάρη στην καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έζε στο 59′. Στο 78′ ο Βέρνερ έφερε το ματς στα ίσα με πλασέ από κοντά, έπειτα από το γύρισμα του Τζόνσον από τα δεξιά. Τρία λεπτά αργότερα (81′) οι “πετεινοί” έκαναν την ολική ανατροπή, χάρη στην καρφωτή κεφαλιά του Ρομέρο, μετά την καταπληκτική σέντρα με το εξωτερικό του Μάντισον. Στο 89′ η Τότεναμ βρήκε κι άλλο γκολ, με τον Σον να μην αστοχεί σε τετ α τετ και να γράφει το τελικό 3-1 υπέρ των “πιρουνιών”. Νίκη που διατηρεί την Τότεναμ σε τροχιά τετράδας.

Νιούκαστλ – Γουλβς 3-0

Οι “καρακάξες” πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, με τον Ίσακ να γράφει το 1-0 από κοντά στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Νιούκαστλ ήταν ανώτερη και στο 33′ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Γκόρντον να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα της Γουλβς και να γράφει το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90+2′ η Νιούκαστλ πέτυχε και τρίτο γκολ, χάρη στο τέρμα του Λιβραμέντο που έγραψε το τελικό 3-0.

Μπρέντφορντ – Τσέλσι 2-2

Η Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας, είχε περισσότερες ευκαιρίες από την Μπρέντφορντ στο πρώτο μέρος και τελικά ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Τζάκσον στο 35′, έπειτα από την ωραία σέντρα του Γκούστο από τα δεξιά. Οι “μέλισσες” όμως απάντησαν με το “καλησπέρα” του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ράσμουσεν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 50′. Τρία λεπτά αργότερα (53′) η Μπρέντφορντ παραλίγο να φέρει τούμπα το ματς, αλλά η προσπάθεια του Γιάνελτ σταμάτησε στο δοκάρι Πέτροβιτς. Τελικά η ανατροπή ήρθε στο 69′ για τους γηπεδούχους, με τον Γουισά να κάνει το 2-1 με φοβερό ανάποδο ψαλίδι! Οι “μπλε” ισοφάρισαν σε 2-2 στο 83′ με κεφαλιά του Ντισασί, έπειτα από την σέντρα του Πάλμερ. Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η Τσέλσι έμεινε μακριά από τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική, με την γκρίνια να συνεχίζεται…

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 1-2

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, η Έβερτον έχασε τεράστια ευκαιρία να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ, αλλά ο Αρεολά είπε “όχι” στον Μπέτο από την άσπρη βούλα. Ο Μπέτο όμως πήρε το αίμα του πίσω και στο 56′ έκανε το 1-0. Τα “σφυριά” όμως απάντησαν άμεσα και στο 63′ ο Ζούμα με κεφαλιά  ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90+2′ η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή και με γκολάρα του Σούτσεκ νίκησε με 2-1 την Έβερτον!

Φούλαμ – Μπράιτον 3-0

Η Φούλαμ ξεκίνησε φουριόζα το ματς και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με δύο γκολ διαφορά. Αρχικά, στο 22′ ο Γουίλσον με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 και στο 32′ ο Μουνίζ με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 90+1′ ο Τραορέ έγραψε το τελικό 3-0 υπέρ των γηπεδούχων, που δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους “γλάρους”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής της Premier League: