“Εθισμένη” με την κορυφή η Άρσεναλ

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα “πέρασε” και από την έδρα της Λιντς με 1-0, με τον Ράμσντεϊλ μάλιστα να αποκρούει και πέναλτι του Μπάμφορντ, διατηρώντας την ομάδα του στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με… διακοπή μόλις στο τρίτο λεπτό και συνεχίστηκε μετά από 35 λεπτά, καθώς υπήρχε διακοπή ρεύματος στο “Έλαντ Ρόουντ” και ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν είχε πρόσβαση στο “goal line technology”, όντας δίχως επικοινωνία με τον VAR.

Η Άρσεναλ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία, με τον Έντεγκαρντ να βρίσκει εξαιρετικά τον Σάκα εντός περιοχής και ο Άγγλος εξτρέμ νίκησε τον Μελιέ για το 0-1. Κομβικό σημείο του παιχνιδιού το 64ο λεπτό, όπου ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε το πέναλτι του Μπάμφορντ, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα να διαχειριστεί το παιχνίδι και να πάρει μια σημαντική νίκη.

Στο 4ο λεπτό, ο Σινιστέρα επιχείρησε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 21′, η Λιντς κέρδισε κόρνερ από το οποίο παρά λίγο να χριστεί σκόρερ ο Στρούικ, ωστόσο ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε την τελευταία στιγμή την κεφαλιά του Ολλανδού. Στο 22′ η Άρσεναλ είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία της, με το σουτ του Ζεσούς να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35′, ο Έντεγκαρντ βρήκε τον Σάκα στην περιοχή και ο Άγγλος πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

Στο 47ο λεπτό ο Πάτρικ Μπάμφορντ ισοφάρισε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 54′, ο Άγγλος επιθετικός της Λιντς βρέθηκε αμαρκάριστος, ωστόσο το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Ράμσντεϊλ. Στο 64ο λεπτό η Λιντς κέρδισε πέναλτι, ύστερα από εξέταση του VAR, ωστόσο ο γκολκίπερ της Άρσεναλ απέκρουσε την εκτέλεση του Μπάμφορντ. Στο 71′, ο Μπάμφορντ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ράμσντεϊλ, με τον Άγγλο τερματοφύλακα να νικά και πάλι τον συμπατριώτη του.

Στο 77′ ήταν η σειρά του Άαρονσον να απειλήσει από τη γωνία της περιοχής τον Ράμσντεϊλ, που δεν είχε καλό οπτικό πεδίο και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Οι πολλές αλλαγές μετά το 80′ και το γεγονός ότι η Άρσεναλ έφερε κοντά τις γραμμές και περιόρισε τους κινδύνους προς την εστία του Άγγλου τερματοφύλακα, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό.

ΓΚΟΛ: 35′ Σάκα

Κίτρινες: 63′ Σαλίμπα, 90+6′ Γκάμπριελ

Λιντς (Τζέσι Μαρς): Μελιέ, Κοχ, Κούπερ, Στρούικ, Κρίστενσεν, Άαρονσον, Ρόκα (84′ Σάμερβιλ), Χάρισον (76′ Κλιχ), Άνταμς, Σινιστέρα, Ροντρίγκο (46′ Μπάμφορντ).

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (76′ Τίρνει), Γκάμπριελ, Σαλίμπα, Τομιγιάσου, Παρτέι, Τσάκα, Έντεγκαρντ (72′ Βιεϊρά), Σάκα (Χόλτινγκ), Μαρτινέλι, Ζεσούς (82′ Νκέτια).