Κλοπ: «Να μας πει κάποιος γιατί δεν δόθηκε πέναλτι»

Έξαλλος ήταν ο προπονητής της Λίβερπουλ μετά το τέλος του αγώνα της 28ης αγωνιστικής της Premier League με την Μάντσεστερ Σίτι, λόγω μιας παράβασης που δεν δόθηκε υπέρ της ομάδας του στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι “κόκκινοι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι στο “Anfield” και η μάχη του τίτλου… καλά κρατεί. Ωστόσο, θα είχαν την ευκαιρία να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης αν ο Μάικλ Όλιβερ και ο VAR δεν είχαν… κλείσει τα μάτια σε ένα εγκληματικό μαρκάρισμα του Ζερεμί Ντοκού στον Αλέξις Μακ Άλιστερ μέσα στη μεγάλη περιοχή, στο 90’+9′. Ο μη καταλογισμός της έσχατης των ποινών έκανε έξαλλο τον Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος φρόντισε να αναφερθεί στη φάση στη συνέντευξη Τύπου. Ο Γερμανός εξέφρασε τα παράπονά του για τη διαιτησία, κάτι που δεν έκανε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είναι ξεκάθαρο πέναλτι, κάποιος πρέπει να μας εξηγήσει γιατί δεν δόθηκε η παράβαση. Θα πρέπει να μας δώσει εξηγήσεις ο Χάουαρντ Γουέμπ, αλλά ότι και να γίνει από εδώ και πέρα, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει».//Α.