Η λύτρωση ήρθε στο… 90+7!

Η Μπράιτον επικράτησε 1:0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τα… 11 μέτρα και ονειρεύεται Ευρώπη καθώς πλησίασε τη Λίβερπουλ στην πέμπτη θέση ούσα στο -4, με τη Γιουνάιτεντ να.. χάνει έδαφος και να απειλείται…

H Γιουνάιτεντ ξεκίνησε αφηνιασμένη την αναμέτρηση, απειλώντας με το καλησπέρα τους “γλάρους”. Ο Μπρούνο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Άντονι, ο οποίος βγήκε μόνος του και αστόχησε προ του Στιλ. Η απάντηση της Μπράιτον ήταν άμεση, με τον Μιτόμα να βγάινει τετ-α-τετ εκμεταλλευόμενος το λάθος του Λίντελοφ, όμως σημάδεψε τον Ντε Χέα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, χάνοντας ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Ράσφορντ πάτησε τη μεγάλη περιοχή όμως, το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε δυνατά, χάνοντας απανωτές ευκαιρίες, αρχικά με τον Άντονι και στη συνέχεια με τους Κασεμίρο και Ράφορντ, με τον Στιλ να κάνει εκπληκτικές αποκρούσεις. Η Μπράιτον προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους “κόκκινους διαβόλους” με τον ΜακΆλιστερ που αστόχησε ενώ ο κίπερ των “γλάρων” είπε ξανά όχι αυτή τη φορά στο τετ-α-τετ του Μαρσιάλ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημά του το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην ασκούν την πίεση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Μπράιτον με πρωταγωνιστή στον Μιτόμα, που εκτέλεσε άστοχα. Οι φιλοξενούμενοί, δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά με τη Μπράιτον να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 68ο λεπτό, ο εξαιρετικός Στιλ κράτησε για ακόμη μια φορά το μηδέν, στο πλασέ του Μπρούνο, ενώ σωτήρια ήταν και η επέμβασή του στην προσπάθεια του Ράσφορντ στο 79ο λεπτό. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι από το απλωμένο χέρι του Σο, ο ΜακΆλιστερ ανέλαβε να το εκτελέσει, σκοράροντας και πληγώνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έτσι, η Μπράιτον πήρε τη νίκη από τα 11 μέτρα και πλησίασε τη Λίβερπουλ στην 6η θέση, με τη Γιουνάιτεντ να χάνει έδαφος στο κυνήγι στης πέμπτης θέσης, με τους “κόκκινους” να… καραδωκούν.

Μπράιτον: Στιλ, Γουέμπστερ, Ντανκ, Εστουπινιάν, Ενσίσομ Γκίλμουρ, Καϊσέδο, Μιτόμα, ΜακΆλιστερ, Μπουανανότε, Γουέλμπεκ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Σο, Νταλότ, Κασεμίρο, Φρεντ, Ράσφορντ, Άντονι, Φερνάντες, Μάρσιαλ.