Συνεχίζει στην κορυφή η Σίτι | Αποφασιστικό βήμα για Ευρώπη η Λίβερπουλ

Δεν έχουν σταματημό οι Πολίτες που επικράτησαν 3:0 της Γουέστ Χαμ και συνεχίζουν ακάθεκτοι στην πρώτη θέση με παιχνίδι λιγότερο, με τα σφυριά να είναι σε δύσκολη θέση και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι “κόκκινοι” από την άλλη, πήραν σημαντικό τρίποντο με 1:0 κόντρα στη Φούλαμ, ανέβηκαν στην πέμπτη θέση και… αγγίζουν Ευρώπη.

Λίβερπουλ – Φούλαμ 1:0

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας και δημιουργώντας σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 38ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για τους “κόκκινους”. Ο Ντιόπ με άτσαλο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή ανέτρεψε τον αντίπαλό του, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να εκτελεί από την άσπρη βούλα με τον Σαλάχ που έκανε το 1:0.

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 3:0

Παρόλο που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες, η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο πρώτο μέρος, με το 0:0 να παραμένει έως το τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο ομως, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα, χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρουν. Ο Μαχρέζ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ακέ σηκώθηκε ψηλά και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ. Ο Χάαλαντ έκανε το 2:0 άμεσα μετά από πάσα του Γκρίλις, ενώ ο Φόντεν στην εκπνοή της αναμέτρησης έγραψε το 3:0 κλειδώνοντας τη νίκη και την πρώτη θέση για την ομάδα του με παιχνίδι λιγότερο.