«Ανάσα» στις καθυστερήσεις για την Λιντς

Με τον Στρούικ να σκοράρει στο 92′ τα «παγώνια» ισοφάρισαν την Μπράιτον σε 1-1 και συνεχίζουν να ελπίζουν για παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λιντς βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού. Έστω και… προσωρινά, η ομάδα του Τζέσι Μαρς με τον κεντρικό της αμυντικό Πάσκαλ Στρούικ να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε βαθμό (1-1) κόντρα στην φορμαρισμένη Μπράιτον.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Στο 21′ η πίεση της Μπράιτον είχε αποτέλεσμα. Ο Μπισούμα μοίρασε εξαιρετικά την μπάλι στον Ντάνι Γουέλμπεκ, ο οποίος με ένα έξοχο χτύπημα έκανε το 1-0.

Στο 75′ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Κλιχ, μέσα από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να εκτελέσει σωστά με τον Ρόμπερτ Σάντσες να έχει απάντησε με μία εξαιρετική επέμβαση. Η Λινς συνέχισε να απειλεί με στόχο την ισοφάριση, την οποία βρήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκέλχαρτ έβγαλε μία εξαιρετική σέντα, ο Στρούικ το εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε μέσα από την μικρή περιοχή.

ΓΚΟΛ: Στρούικ 92′ / Γουέλμπεκ 21′

Κίτρινες: Καισέδο 65′, Φίρπο 71′, Ροντρίγκο 81′, Κούπερ 88′

Λιντς (Τζέσι Μαρς): Μεσλιέ, Γιορέντε, Κούπερ, Κοχ, Φίρπο, Φίλιπς, Κλιχ, Χάρισον, Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Σάντσες, Ντανκ, Βέλτμαν, Κουκουρέγια, Μπισούμα, Καισέδο, Μάρτς, Τροσάρ, Γκρος, Μακ Άλιστερ, Γουέλμπεκ.