Περίπατος για Σίτι | Σπουδαίες ισοπαλίες για Μπλάκπουλ και Μπρίστολ

Γκέλαραν Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουέστ Χαμ και θα χρειαστούν ρεβάνς για την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup. Εύκολες προκρίσεις για Σίτι, Λιντς, Γουέστ Μπρομ. Ανανεώνουν το ραντεβού τους Λούτον και Μπόλτον.

Μάντσεστερ Σίτι – Χάντερσφιλντ 5-0

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έλυσε τον γόρδιο δεσμό με την συμπλήρωση μισής ώρας με το γκολ του Φόντεν (1-0) στο 33′ και το γκολ του Άλβαρεζ στο 37′ έπειτα από εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας και ασίστ του Λιούις (2-0). Ο Αργεντίνος φορ έχει σκοράρει και στα τέσσερα του τελευταία παιχνίδια με την Σίτι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος των πολιτών, όπως δείχνουν τα στατιστικά.

Στο δεύτερο μέρος ο Όσκαρ Μπομπ προειδοποίησε στο 53′ και πραγματοποίησε στο 58′ κάνοντας το 3-0 για την Μάντσεστερ Σίτι. Στο 65′ ο Φόντεν διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έκανε το 4-0 για τους “σίτιζενς”. Στο 75′ ο Ντε Μπρόινε με την επάνοδο του στα γήπεδα επέστρεψε και στις ασίστ σερβίροντας το 5-0 στον Ντοκού.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπλάκπουλ 2-2

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στον απόλυτο βαθμό τους “ρεντς”, πήραν το προβάδισμα στο 25′ με τον Γκάμπριελ και το διπλασίασαν μόλις τρία λεπτά αργότερα με τον Μόργκαν έπειτα από ασίστ του Χάμιλτον (2-0). Στο 39′ η ομάδα του Εσπιρίτο Σάντο μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με τον Ντομίνγκεζ να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από ασίστ Μοντιέλ. Στο 56′ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με σκόρερ τον ΓκιμπςΓουάιτ έπειτα από ασίστ του ΧάντσονΟντόι, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και θα χρειαστούν ρεβάνς.

Γουέστ Μπρομ – Όλντερσοτ 4-1

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν από την αρχή του παιχνιδιού τον τίτλο του φαβορί και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 5΄με το Τσαλομπά (1-0). Με την συμπλήρωση του τέταρτου η Γουέστ Μπρομ έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση κάνοντας το 2-0 με τον Μάλκομ, ενώ στο 27′ τις κλείδωσε με τον Ντάικ (3-0). Στo 90′ ο Φέλοους διαμόρφωσε το 4-0 και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το γκολ της τιμής στην εκπνοή με τον Μπρέι (4-1).

Πίτερμπορο – Λιντς 0-3

Στο πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα στο 35′ με τον Αμπαντού να στέλνει την μπάλα στα δίχτα από ασίστ του Μπάμφορντ (1-0). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους (48′) οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο νεαρός χαφ σέρβιρε μια 40αρα μπαλιά στον 30χρονο φορ ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος έξω από την περιοχή και με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έκανε το 2-0. Σε μια παράσταση για δύο ο Αμπαντού έκανε το τελικό 3-0 στο 90′.

Στριούσμπερι – Ρέξαμ 0-1

Σε ένα ημίχρονο με λιγοστές φάσεις η γηπεδούχος ομάδα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία αλλά αστόχησε και το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Αφού δεν αξιοποίησε αυτή την υπεροχή η Στριούσμπερι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον ΟΚόνορ στο 71′ (1-0).

Γουέστ Χαμ – Μπρίστολ Σίτι 1-1

Τα” σφυριά” πήραν από νωρίς προβάδισμα με τον Μπόουεν να αξιοποιεί την πάσα του Πακετά στο 5ο λεπτό (1-0). Δεν μπόρεσαν, όμως, στο υπόλοιπο ημίχρονο να βάλουν δεύτερο γκολ και στο 61′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τέρμα του Κόνγουεϊ μετά από ασίστ του Γουίλιαμς και πήραν μια σπουδαία ισοπαλία.

Λούτον – Μπόλτον 0-0

“Κουλούρια” στο ημίχρονο στο Λούτον με τη γηπεδούχο ομάδα να έχει την υπεροχή αλλά δίχως ουσία να μένει στο 0-0. Στο απόλυτο μηδέν και στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για ρεβάνς.