Ζωντανή στην “ευρω-μάχη” η Μονπελιέ

Η ομάδα του Μιτσέλ Ντερ Ζακαριάν πέρασε... διά πυρός και σιδήρου από το "Stadium TFC", νικώντας με 2-1 την Τουλούζ για την 32η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό, όταν οι Σιλά και Σαβανιέ συνεργάστηκαν υποδειγματικά με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ. Μόλις στο 34′ ήρθε η ισοφάριση, μετά από δημιουργία του Κάσερες κι εκτέλεση του Νταλινγκά. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαιτέρως επεισοδιακό, μιας και στο 65′ ο Σαβανιέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Ωστόσο, οι συμπαίκτες του βρήκαν κι άλλο τέρμα, αυτήν τη φορά με τον Φαγιάντ στο 81′. Πάντως, η αριθμητική ισορροπία αναπληρώθηκε πριν το φινάλε, μιας και ο Νικολάισεν δέχθηκε επίσης δεύτερη κίτρινη, στο 83′.

Το τελικό αποτέλεσμα έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην 10η θέση με 40 πόντους, μαζί με τη Ρεμς. Πλέον, βρίσκονται στο +11 από τη 16η Μετς, αλλά και το -4 από την 7η Μαρσέιγ.