Πέρασε από τη Γένοβα η Μόντσα

Μετά την εντός έδρας ήττα της από τη Ρόμα με 4-1, η Μόντσα πέρασε από τη Γένοβα, με 3-2, για την 28η αγωνιστική της Serie A, και αναρριχήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας τους 39 βαθμούς.

Την ώρα που τα ιταλικά ΜΜΕ θέλουν τον Ραφαέλε Παλαντίνο, βασικό υποψήφιο για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της Λάτσιο, εκείνος οδήγησε στο «διπλό» τη Μόντσα απέναντι στην ομάδα της οποίας τη φανέλα είχε φορέσει στην καριέρα του ως ποδοσφαιριστής.

Η Μόντσα προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Πεσίνα, για να σημειώσει ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν στο 18ο λεπτό ο 25χρονος Πορτογάλος επιθετικός Ντάνι Μότα με βολ πλανέ με το δεξί. Στο β΄ μέρος, ο Γκούντμουντσον με πέναλτι στο 53΄ μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 68΄ ο Καρβάλιο ισοφάρισε σε 2-2. Το νικητήριο γκολ για τη Μόντσα, μέσα στο «Μαράσι» σημείωσε στο 80ό λεπτό ο Μαλντίνι.