Ολοταχώς για υποβιβασμό η “ελληνική” Σαλερνιτάνα

Η Σαλερνιτάνα, με τον Κώστα Μανωλά βασικό, έχασε στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι με 4-2 και οδεύει ολοταχώς για τη Serie B. Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Σασσουόλο, με 1-0 επί της Φροζινόνε, και η μάχη της παραμονής πήρε… φωτιά.

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά και του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη ηττήθηκε εκτός έδρας με 4-2 από την Κάλιαρι του Παντελή Χατζηδιάκου και με 14 βαθμούς μετά από 28 αγωνιστικές, παραμένει ουραγός και ο υποβιβασμός μοιάζει αναπόφευκτος.

Ο Λαπαντούλα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι με ωραία ενέργεια στο 12ο λεπτό και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι χτύπησαν ξανά με τον Γκαετάνο, ο οποίος έκανε το 2-0. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους (51′) ο Σομορούντοφ έγραψε το 3-0 και όλα έμοιαζαν ιδανικά για την Κάλιαρι. Οι φιλοξενούμενοι όμως το πάλεψαν και στο 56ο λεπτό μείωσαν σε 3-1 με τον Γρηγόρη Κάστανο και δύο λεπτά αργότερα ο Ματζιόρε έκανε το 3-2, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

Ο Ουζμπέκος φορ όμως με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 76ο λεπτό έβαλε τέλος στις ελπίδες της Σαλερνιτάνα για θετικό αποτέλεσμα. Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε βασικός, όμως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Φάμπιο Λιβεράνι, ενώ ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης έμεινε στον πάγκο, όπως και ο Παντελής Χατζιδιάκος από την πλευρά της Κάλιαρι.

Στο “Mapei”, η Σασουόλο στο ντεμπούτο του Νταβίντε Μπαλαρντίνι στον πάγκο επικράτησαν με 1-0 της Φροζινόνε, η οποία πλέον μπλέκει για τα καλά. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μετά από 9 αγωνιστικές και έφτασαν τους 23 βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με 24.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 58ο λεπτό ο Θόρστβεντ, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία για να αποφύγουν την ήττα, αλλά ο Κάιο Ζορζ αστόχησε σε πέναλτι στο 90′ και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.