Πέρασε από τη Χαλάστρα η Νίκη | “Κόλλησε” στη Λευκάδα ο Ολυμπιακός Β’

Οι Βολιώτες επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 του Καμπανιακού και συνεχίζουν σταθερά στην 4η θέση του Α’ Ομίλου της Super League 2, ενώ Τηλυκράτης και Ολυμπιακός Β’ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στην ματσάρα της Λευκάδας.

To πέμπτο φετινό της “διπλό”, σε σύνολο οκτώ εξορμήσεων, πήρε η Νίκη Βόλου στη Χαλάστρα επικρατώντας με 2-0 του Καμπανιακού, αποτέλεσμα που κρατάει το σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στην 4η θέση του Α’ Ομίλου της Super League 2 και τους Θεσσαλονικείς… σταθερά στην προτελευταία θέση.

Για τον Β’ Όμιλο, Τηλυκράτης και Ολυμπιακός Β’ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 στη ματσάρα της Λευκάδας. Οι δύο ομάδες “καιγόντουσαν” για βαθμούς, τελικά πήραν από έναν και συνεχίζουν τη “μάχη” τους για παραμονή στην κατηγορία, με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκονται στην 8η θέση με 15 βαθμούς και το σύνολο του Φάνη Γκέκα στην 10η με 12 βαθμούς.

Καμπανιακός – Νίκη Βόλου 0-2

Ξεκίνημα στο ματς με γκολ για τη Νίκη, που μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από πλάγια θέση του Κρητικού. Πέντε λεπτά αργότερα (8′) οι Βολιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Λίταινα και πήραν από νωρίς προβάδισμα νίκης. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 12′, αλλά το σουτ του Λίταινα μέσα από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασαπίδη. Η πρώτη επίσκεψη του Καμπανιακού στα καρέ της Νίκης ήρθε στο 14, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει το σουτ του Μπόυση. Ο δυνατός άνεμος δυσκόλευε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Γκαραβέλη, με αποτέλεσμα το σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να διαχειρίζεται εύκολα το υπέρ της σκορ και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με διαφορά δύο -γρήγορων- τερμάτων.

Εκμεταλλευόμενος και τη φορά του αέρα, ο Καμπανιακός ασκούσε πίεση στα καρέ της Νίκης από την αρχή του δεύτερου 45λεπτου, ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Ο Καθάριος προσπάθησε τρεις φορές με σουτ να απειλήσει την εστία του Γκαραβέλη, αλλά ισάριθμες φορές δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Νίκη έκανε σωστή διαχείριση του σκορ και του ματς, κράτησε το 2-0 από το πρώτο μέρος και πανηγύρισε ένα σπουδαίο “διπλό” στη Χαλάστρα.

ΓΚΟΛ: – / 3′ Κρητικός, 8′ Λίταινας

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης (66′ Πολύζος), Μάνιος, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός (38′ λ.τρ. Βοσκόπουλος), Τότσκα (66′ Μυστακίδης-79′ λ.τρ. Φροσύνης).

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Ριμπέιρο (89′ Μπάλλας), Λίταινας (53′ Πολίτης), Γαβριηλίδης, Κρητικός (46′ Να’α), Τζιώρας (74′ Γιαννίτσης).

Τηλυκράτης Λευκάδας – Ολυμπιακός Β’ 2-2

Ο Τηλυκράτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντοναλντόνι, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 9′ με τον Βλαχομήτρο. Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στην κατοχή τους και προσπαθούσαν να φτάσουν στα καρέ του Ολυμπιακού Β’, που ισορρόπησε το ματς στη συνέχεια και μάλιστα το γύρισε τούμπα, με τον Βλαχομήτρο να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 54ο λεπτό για το 2-1 των Πειραιωτών. Η ομάδα της Λευκάδας όμως βρήκε απάντηση και δέκα λεπτά αργότερα (64′) ισοφάρισε σε 2-2 με τον Φοφανά. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και φάσεις, αλλά καμία ομάδα δεν βρήκε άλλο γκολ και το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 6′ Ντοναλντόνι (πεν.), 64′ Φοφανά / 9′,54′ Βλαχομήτρος

Τηλυκράτης Λευκάδας: Τζελέπης, Ρουγκάλας, Τέρζι, Νιφορόπουλος, Χατζητερζόγλου, Ζδράβος, Ρίζος, Πέρες (76′ Σπανουδάκης), Μπελεβώνης, Φοφάνα (85′ Κόκκορης), Ντοναλντόνι.

Ολυμπιακός Β’:Παπαδούδης, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (82′ Πινακάς), Κουτσίδης, Κεραμιδάς, Μαρίνος (68′ Λιάτσος), Κωστούλας (72′ Σαπουντζής), Κεϊτά (82′ Τσέλιος), Μουζακίτης, Αργυρίου.