Πεντάρα με Νιόντο και Μπάμφορντ για τη Λιντς που προκρίθηκε!

Η ομάδα του Τζέσε Μαρτς πήρε εύκολα την πρόκριση στους “16” του Fa Cup, μετά την επικράτηση με 3:0 κόντρα στην Κάρντιφ, έχοντας πετύχει όλα τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιταλό φορ.

Η Λιντς προκρίθηκε στις “16” καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Αγγλίας, την αρχαιότερη διοργάνωση στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Η ομάδα του Τζέσε Μαρτς δεν βρήκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αντίσταση από την Κάρντιφ και πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 36′ λεπτά, με τον Νιόντο μεγάλο πρωταγωνιστή.

Ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και στο διάστημα 34′-36′ ξανά ο ίδιος και ο Ροντρίγκο ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3:0. Ένα γκολ της Κάρντιφ στο 43′ δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ του Νέλσον, με το δεύτερο ημίχρονο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, τους γηπεδούχους να δημιουργούν στιγμές και για άλλο γκολ. Ο Μπάμφορντ μέσα σε πέντε λεπτά (71΄, 76΄) με δυο προσωπικά τέρματα έκανε τη διαφορά, θέτοντας τα θεμέλια για ένα… θρίαμβο. Η Κάρντιφ το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τον… διασυρμό και να μειώσει σε 5:2 με δυο γκολ του Ρόμπινσον, εκ των οποίων το δεύτερο ήταν από το πέναλτι.//