Πάρτι της Γούεστ Χαμ | Βαθμολογική… ανάσα για τη Λιντς

Σπουδαία αγωνιστική δράση στην 25η αγωνιστική της Premier League με τα “σφυριά” να παίρνουν άνετη νίκη επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 4:0, ενώ τα “παγώνια” επικράτησαν 1:0 της Σάουθάμπτον, “βυθίζοντάς” τη στον πάτο, με τους ίδιους να ξεφεύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Γουέστ Χαμ – Νότινγχαμ Φόρεστ 4:0

H Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 12 ο λεπτό με τον Πακετά. Στη συνέχεια κυκλοφόρησε τη μπάλα και έψαξε το γκολ, με τη Νότιγχαμ να φτάνει κοντά στο γκολ με τον Φελίπε που έκανε την κεφαλιά και τον Φαμπιάνσκι να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος, τα “σφυριά” μπήκαν και πάλι πιο απειλητικά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας ένα τέρμα. Ο Σούτσεκ αστόχησε με το κεφάλι, στέλνοντας τη μπάλα, εκατοστά πάνω από το δοκάρι, ενώ Μπόουεν και Πακετά, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο 71ο ο Άγγλος τροφοδότησε τον Ίνγκς με τον τελευταίο να σκοράρει από κοντά, ανοίγοντας το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άγγλος επιθετικός της Γουέστ Χαμ έγραψε το 2:0. Το 3:0 έκανε ο Ντέκλαν Ράις μετά την πάσα του Μπενραχμά, ενώ το τελικό 4:0 έκανε το Αντόνιο στο 86′.

Έβερτον – Άστον Βίλα 0:2

Με τη Βίλα να πατά καλύτερα και να ψάχνει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα ξεκίνησε η αναμέτρηση. Ο Γουότκινς ήταν ο πρωταγωνιστής της πρώτης καλής στιγμής για τους “χωριάτες”, με τον κίπερ της Έβερτον να αποκρούει. Τα “ζαχαρωτά” στη συνέχεια θέλησαν να απαντήσουν με τον Ονάνα, όμως ο Μαρτίνες με εξαιρετική απόκρουση κράτησε το 0:0.

Στο δεύτερο μέρος οι φάσεις ήταν λιγοστές, με τους “χωριάτες” να είναι πιο κινητικοί στον αγωνιστικό χώρο. Η Άστον Βίλα ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Γουότκινς, που έγραψε το 1:0 για την ομάδα του. Ο Μπουέντια, στο 81ο λεπτό, πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή και σούταρε, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Λιντς – Σαουθάμπτον 1:0

Η Λιντς ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση στο ντεμπούτο του Χάβι Γκαρθία, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να απειλήσει όμως δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ. Στο 39ο λεπτό, οι “φιλοξενούμενοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν με τον Ονουάτσου, όμως ο Μεσλέρ είπε “όχι” κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα, χωρίς όμως να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η Λιντς όμως ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει στο 77ο λεπτό με τον Φίρπο που έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας.//