Ολική ανατροπή με Μπάγιο για τη Χάβρη

Η Τουλούζ αν και όλα έδειχναν πως θα πάρει τη νίκη, εν τέλει ηττήθηκε στην έδρα της με 2-1 χάρις σε δύο τέρματα του επιθετικού από τη Γουινέα. Η Ρέμς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ναντ με το γκολ του Ίτο, ενώ την ίδια ώρα Στρασβούργο και Κλερμόν αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Ναντ-Ρεμς 0-1

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, καθώς και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι αξιοσημείωτο στο ματς. Το κακό θέαμα που έδειξαν συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45 λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που φαινόνταν περισσότερο κινητικοί στο παιχνίδι και στο 75ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ίτο που μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Νταραμί νικώντας τον πορτιέρε των “καναρινιών” και κάνοντας το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Ρεμς να παίρνει μια νίκη που την ανέβασε στην 4η θέση.

Στρασβούργο-Κλερμόν 0-0

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 21ο λεπτό με τον Τσαμ, αλλά το σουτ του απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κλερμόν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Νίκολσον, αλλά ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ ακυρώνοντας το τέρμα. Στο 61ο λεπτό το Στρασβούργο απάντησε στις ευκαιρίες αλλά το σουτ του Μουάνγκα απέκρουσε υπέροχα ο Ντιαό. Στο 74ο λεπτό σημειώθηκε ακόμα ένα τέρμα στην αναμέτρηση αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους αλλά και πάλι ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Στο 76ο λεπτό ο Σενάγια άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες βλέποντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Κλερμόν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ.

Τουλούζ-Χάβρη 1-2

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποιο τέρμα, καθώς οι προσπάθειες του Νταλίνγκα αλλά και τουΚόστα στο 6′ δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Τουλούζ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Νταλίνγκα που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο μοιραίος του αγώνα βρήκε δίχτυα στο 51ο λεπτό, νικώντας με σουτ μέσα από την περιοχή τον Ντεσμάς. Στο 58′ συνέβη ένα περίεργο περιστατικό, μιας και ο συναγερμός του γηπέδου για πυρκαγιά, ενεργοποιήθηκε με τον διαιτητή να διακόπτει προσωρινά το ματς.

Στην επανεκκίνηση του παιχνιδιού η Χάβρη μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει το ματς, κάτι που πέτυχε στο 78ο λεπτό όταν ο Μπάγιο μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ και νίκησε τον Ρέστες για να κάνει το 1-1. Ο επιθετικός από την Γουινέα ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για την ομάδα του σκοράροντας και δεύτερο τέρμα κάνοντας 2-1, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη που την ανέβασε στην 7η θέση.