“Μπλόκο” της Λιλ στη Μαρσέιγ και τώρα… ΑΕΚ

Οι Μασσαλοί έμειναν στο 0-0 με “τα μαστίφ” στο γήπεδο τους σε ένα παιχνίδι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία των φιλοξενούμενων. Δοκάρι για τη Λιλ. Μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια πρωταθλήματος για την ομάδα του Γκατούζο.

Ο Αγώνας

Η πρώτη φάση στο “Βελοντρόμ” καταγράφηκε με το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ στο 5′, το οποίο πέρασε αρκετά άουτ. Η Λιλ είχε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία με την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών, όταν ο Γιαζιτζί επιχείρησε δυνατό σουτ από μακριά, αλλά είδε την προσπάθεια του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Η επόμενη τελική με αξιώσεις σημειώθηκε στο 45ο λεπτό με τον Χαρίτ να αστοχεί από αρκετά πλεονεκτική θέση. Γκολ δεν σημειώθηκε ούτε στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βερετού απείλησε την εστία του Σεβαλιέ, αλλά ο Γάλλος πορτιέρε ήταν σε ετοιμότητα. Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Κλάους επιχείρησε ένα απευθείας φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ κοντά στην εστία και έτσι ο Γκόμες επιχείρησε ένα μακρινό σουτ στο 80′ με τον Λόπεθ να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση με γροθιές. Στο 88′ ο Κοντογκμπιά έπιασε μια κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Λιλ μπλόκαρε την μπάλα. Παρόμοια φάση και πάλι για τους Μασσαλούς με τον Μεϊτέ να στέλνει την μπάλα ψηλά με το κεφάλι από κόρνερ. Το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού με την Μαρσέιγ να ετοιμάζεται, πλέον, για το κρίσιμο παιχνίδι με την ΑΕΚ στην “OPAP Arena”.