Νίκησε με “buzzer beater” η Λυών, “βλέπει” Ευρώπη

Στο «Παρκ Ολυμπίκ Λυών» οι γηπεδούχοι πήραν υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στη δεύτερη του γαλλικού πρωταθλήματος Μπρεστ με σκορ 4-3 και πλησίασαν τη Λανς στους δύο βαθμούς (43 έναντι 41).

Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τολισό (18′) και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

H Μπρεστ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος, σημειώνοντας τρία γκολ, με τους Μουνιέ (60′) και Ντελ Καστίγιο (64′ και 67′), φέρνοντας τούμπα το ματς.

Οι γηπεδούχοι δεν λύγισαν, πίεσαν και δικαιώθηκαν, μειώνοντας με τον Λακαζέτ (70′) και ισοφαρίζοντας με τον Ταλιαφίκο (79′). Ο Αργεντινός αποβλήθηκε… παρέα με τον Λι-Μελού της Μπρεστ στο 86′ αλλά αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στη συνέχεια του φινάλε. Η Λυών στην τελευταία φάση του ματς κέρδισε το πέναλτι και ο Μέιτλαντ-Νάιλς στο… 90+16′ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να χαρίσει την τρελή νίκη στην ομάδα του.