Η Ρεμς χάνει το τρένο της Ευρώπης

Το Στρασβούργο επικράτησε με 3-1 της ομάδας του Στιλ, ανεβαίνοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας και κόβοντας πολύτιμους βαθμούς από τους φιλοξενούμενους που θέλουν να είναι στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Η Ρεμς γνώρισε βαριά ήττα με βάση την εικόνα της, με την ομάδα του Στρασβούργου να επικρατεί με 3-1. Ο Νακαμούρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους βάζοντας από την αρχή τις βάσεις για να πάρουν την νίκη, μόλις στο 7ο λεπτό. Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν αντίστοιχη, με το σύνολο του Πατρίκ Βιεϊρά κάνει εξαιρετικό ημίωρο, κερδίζοντας πέναλτι το οποίο ο Γκαμεϊρό μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον ρυθμό τους και σκόραραν ακόμα δυο φορές, αυτή την φορά με τον Σιλά στο 50′ και στις καθυστερήσεις με τον Ντιόν για το τελικό 3-1, το οποίο κράτησε μακριά την Ρεμς από την ζώνη που οδηγεί στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.