Νίκησε και επέστρεψε στην κορυφή η Σίτι

Στην 1η θέση της Πρέμιερ Λιγκ βρίσκονται ξανά οι «πολίτες» που επικράτησαν της Λιντς με 4-0 στο «Έλαντ Ρόουντ».

Τα γκολ των Ρόδρι και Ακέ ήταν αρκετά για να χαρίσουν το τρίποντο στους πρωταθλητές Αγγλίας. Πλέον έχουν 83 βαθμούς και βρίσκονται στο +1 από τη δεύτερη Λίβερπουλ. Από την άλλη, η ομάδα του Τζέσι Μαρς έμεινε στους 34 και είναι +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Έβερτον. Βέβαια, τα «ζαχαρωτά» έχουν δύο ματς λιγότερα.

Η Λιντς ήταν η πρώτη που απείλησε στην αναμέτρηση, με τον Ροδρίγο να σπαταλά τη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό με μια κακή πάσα. Η Σίτι είχε τον έλεγχο της μπάλας και πίεζε για να ανοίξει το σκορ. Εν τέλει το κατάφερε στο 13′ χάρη σε κεφαλιά του Ρόδρι από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φόντεν. Ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με την ομάδα του Γκουαρδιόλα απλώς να διατηρεί την κατοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες» θέλησαν να «καθαρίσουν» τη νίκη. Το κατάφεραν σχετικά γρήγορα με τον Ακέ να κάνει το 2-0 στο 54′. Ο Γκουντογκάν απείλησε από μακρια στο 67ο λεπτό χωρίς επιτυχία. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψουν στο ματς στο 72′. Ο Ραφίνια πραγματοποίησε μια φανταστική ενέργεια, ο Λαπόρτ όμως παρενέβη πριν το σουτ καταλήξει στα δίχτυα. Στο 78ο λεπτό, ο Φόντεν βρήκε τον Ζεσούς και ο εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 3-0. Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Φερναντίνιο έγραψε το τελικό 4-0 με σουτάρα εκτός περιοχής.

ΓΚΟΛ: 13′ Ρόδρι, Ακέ 54′, Ζεσούς 78′, Φερναντίνιο 90’+3′
Κίτρινες: Φίρπο, Γκρίλις, Κανσέλο, Μαρς (προπονητής Λιντς).

Λιντς (Τζέσι Μαρς): Μεσλιέ, Ντάλλας (Τζέιμς 45’+7′), Έιλινγκ, Κοχ, Στρούικ, Φίρπο (Γκέλχαρτ 62′), Ραφίνια, Κλιχ, Φίλιπς, Χάρισον, Ροδρίγο (Γκρίνγουντ 83′).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακέ (Ζιντσένκο 60′), Λαπόρτ, Ντίας, Κανσέλο, Ρόδρι (Φερναντίνιο 83′), Γκουντογκάν, Στέρλινγκ, Φόντεν (Σίλβα 80′), Γκρίλις, Ζεσούς.