Νίκη τετράδας για την Ουντινέζε | “Λευκή ισοπαλία” στη Σαρδηνία

Η ομάδα του Γκαμπριέλε Τσιόφι κατάφερε να βάλει… φρένο στη νικηφόρα πορεία της Μπολόνια, επικρατώντας με 3-0, ενώ την ίδια ώρα Κάλιαρι και Έμπολι έμειναν στη “μηδέν”.

Η Ουντινέζε κατάφερε να σταματήσει το νικηφόρο σερί τεσσάρων παιχνιδιών της Μπολόνια και την “γκρέμισε” από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, επικρατώντας στο Ούντινε με 3-0. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο από τον Τιάγκο Μότα.

Παρά την υπεροχή των “ροσομπλού” στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Ουντινέζε κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και στο 23ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με γκολ του Ρομπέρτο Περέιρα. Η Μπολόνια δεν αντέδρασε και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γκαμπριέλε Τσιόφι μπήκαν πολύ δυναμικά και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Αρχικά στο 48ο λεπτό, ο Λορέντζο Λούκα διπλασίασε τα τέρματα της Ουντινέζε και στο 52′, ο Μαρτίν Παγέρο… σφράγισε με επιβλητικό τρόπο το “τρίποντο” στους γηπεδούχους. Το ματς παρέμεινε στο 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στη Σαρδηνία, Κάλιαρι και Έμπολι έμειναν στο… απόλυτο μηδέν και έτσι παρέμειναν κοντά στην… επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Για τους γηπεδούχους, δεν αγωνίστηκε ο Παντελής Χατζηδιάκος, ενώ στο αγωνιστικό κομμάτι, άξιο αναφοράς είναι η χαμένη ευκαιρία της Κάλιαρι στο 82ο λεπτό με το πέναλτι του Βιόλα, το οποίο απέκρουσε ο Καπρίλε και κράτησε τη “λευκή ισοπαλία”.