Δώρο της Ίντερ στη Γιουβέντους | Ανατροπή… σκαρφαλώματος η Λάτσιο

Η πρώτη μέρα της 18ης αγωνιστικής της Serie A ολοκληρώθηκε με… απώλεια βαθμών για την πρωτοπόρο της κατάταξης, αλλά και μία σημαντική νίκη-ανάσα για το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι.

Στο “Luigi Ferraris” η Ίντερ έμοιαζε να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό άλλαξε στο 42′, όταν ο Αρναούτοβιτς σκόραρε για το 1-0 των “νερατζούρι”. Ωστόσο, οι Γενοβέζοι αντέδρασαν πριν πάνε στα αποδυτήρια και ισοφάρισαν με τον Ντραγκούσιν στο 45’+7′. Οι παίκτες του Ιντζάγκι επηρεάστηκαν σε μεγάλο βαθμό από το γκολ που δέχθηκαν και παρουσιάστηκαν… αγνώριστοι στο δεύτερο μέρος. Για αυτό και δεν μπόρεσαν να σκοράρουν εκ νέου, με αποτέλεσμα να… αφήσουν δύο βαθμούς πριν την αλλαγή του έτους. Πλέον, η Γιουβέντους είναι στο -5 από την κορυφή, αλλά υποδέχεται το Σάββατο (30/12, 21:45) τη Ρόμα και μπορεί να πλησιάσει.

Το πρώτο ημίχρονο στο “Stadio Olimpico” δεν είχε γκολ, όμως στο δεύτερο μισό έγινε… χαμός. Η Φροζινόνε προηγήθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Σούλε στο 57′. Η Λάτσιο… αφυπνίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο και αρχικά ισοφάρισε με τον Καστεγιάνος από ασίστ του Ίσακσεν στο 71′. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, οι ρόλοι… αντιστράφηκαν, με τον Αργεντινό να μοιράζει και τον Δανό να σκοράρει για την ανατροπή. Στο 84′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, μιας ο Καστεγιάνος δημιούργησε ξανά, αυτήν τη φορά για τον Πάτρικ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Με αυτό το τρίποντο η Λάτσιο ανέβηκε στην 8η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Φροζινόνε έμεινε 14η με 19.