Νίκη με buzzer beater για τις ΗΠΑ

Ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα χάρισε στις Ηνωμένες Πολιτείες τη νίκη με 1:0 εναντίον του Ισημερινού, σε έναν από τους εναρκτήριους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 το Σάββατο (20/5).

Μετά από… ελάχιστη έμπνευση και από τις δύο ομάδες στο Σαν Χουάν, ο αριστερός μπακ Τζόναθαν Γκόμεζ σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής ένα λεπτό πριν το τελευταίο σφύριγμα για να κερδίσει τον τερματοφύλακα Γκίλμαρ Νάπα.

Οι άλλες δύο ομάδες του Β’ ομίλου, η Σλοβακία και τα Φίτζι, παίζουν τα ξημερώματα της Κυριακής (21/5, 00:00).

Το πρώτο γκολ της διοργάνωσης ήρθε από τη Νέα Ζηλανδία, για την οποία ο Νόρμαν Γκάρμπετ πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο 80ο λεπτό για να κερδίσει τη Γουατεμάλα στο παιχνίδι του Α’ ομίλου.

Τα ξημερώματα της Κυριακής (21/5, 00:00) η οικοδέσποινα Αργεντινή αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Ασίας Ουζμπεκιστάν στο Σαντιάγο ντελ Εστέρο.//Λ.