Νίκη και δεύτερη θέση για τη Λειψία | Τρίποντο της Μπόχουμ με χρώμα ελληνικό

Οι “ταύροι” νίκησαν με 2:1 τη Βέρντερ στην Βρέμη για την 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και βρίσκονται πίσω μόνο από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Μεγάλη νίκη για την ομάδα των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη (“σέρβιρε” το νικητήριο γκολ), που επικράτησε εκτός έδρας με 1:0 επί της Άουγκσμπουργκ. Νίκες για Λεβερκούζεν, Χέρτα και Βόλφσμπουργκ.

Για την 15η αγωνιστική της Bundesliga και τελευταία πριν τη διακοπή για το Μουντιάλ του Κατάρ, η Λειψία πέρασε από την Βρέμη με 2:1 και “σκαρφάλωσε” στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Μεγάλο διπλό (1:0) για την ελληνική Μπόχουμ στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, νίκη και για την Λεβερκούζεν με 2:0 επί της Στουτγκάρδης. Η Χέρτα νίκησε 2:0 στο Βερολίνο την Κολωνία, ενώ η Βόλφσμπουργκ πέρασε με σκορ 2:1 από την έδρα της Χοφενχάιμ.

Βέρντερ Βρέμης – Λειψία 1:2

Η Λειψία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 13′ ο Αντρέ Σίλβα με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παβλένκα. Οι “ταύροι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, ενώ η Βέρντερ είχε περιοριστεί σε πιο παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά. Οι “ταύροι” είχαν τα ηνία του αγώνα και κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και είχαν την ψυχολογία υπέρ τους. Η πρώτη καλή στιγμή για την Βρέμη ήρθε στο 42, αλλά ο Μπλάσβιχ με εντυπωσιακό τρόπο είπε “όχι” στο σουτ του Μπίτενκουρ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε και η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1:0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Βέρντερ να ισοφαρίζει από το… πουθενά, με τον Γκρος να πλασάρει φανταστικά τον Μπλάσβιχ και να κάνει το 1:1. Ψυχρολουσία για τους “ταύρους” που ήλεγχαν πλήρως το ματς. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε βρήκε απάντηση όμως και στο 70′ ο Σλάγκερ με ωραίο σουτ έκανε το 2:1 για την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα (74′) οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να “κλειδώσουν” το ματς, αλλά ο Παβλένκα είπε “όχι” σε σουτ του Σομποσλάι.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 2:0

Οι “ασπιρίνες” μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν, όχι όμως ουσιαστικά, την εστία του Μίλερ. Στο 30′, ήρθε ο Ντιαμπί και έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπάγερ Λεβερκούζεν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 1:0 για την ομάδα του. Το άξιζε το γκολ η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, που από τα πρώτα λεπτά μπήκαν με ξεκάθαρο στόχο να να κυριαρχήσουν στο γήπεδο και να πάρουν το τρίποντο. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά και η Μπάγερ πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 1:0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγάρδη δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και οι “ασπιρίνες” κλείδωσαν τη νίκη τους στο 82′, χάρη στο τέρμα του Τα. Τελικό σκορ 2:0 υπέρ της Μπάγερ Λεβερκούζεν, που πήρε βαθμολογική ανάσα και κράτησε την ομάδα του Μαυροπάνου… χαμηλά.

Χέρτα Βερολίνου – Κολωνία 2:0

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς η Χέρτα και μόλις στο 9ο λεπτό ο Κανγκά με ωραία κεφαλιά έκανε το 1:0 για την ομάδα του. Η Κολωνία τρία λεπτά αργότερα (12′) προσπάθησε να απειλήσει, αλλά το σουτ του Κάιντζ ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 14′ ο Λουκεμπάκιο έφτασε μια ανάσα από το 2:0, αλλά ο Σβάμπε απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Λουκεμπάκιο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ανταμιάν έχασε μία από τις ευκαιρίες της χρονιάς, καθώς σε κενή εστία “κατάφερε” να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κρίστενσεν! Ο Κανγκά στο 28′ παραλίγο να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, αλλά ο κίπερ των “τράγων” του είπε “όχι”. Η Κολωνία στο 42′ ισοφάρισε σε 1:1, αλλά το γκολ του Μάινα ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 1:0 υπέρ των Βερολινέζων.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Χέρτα να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία, με τον Ρίχτερ να βρίσκει δίχτυα στο 54′ και να κάνει το 2:0 για τους πρωτευουσιάνους. Η Κολωνία δεν έβγαλε αντίδραση, δεν απείλησε ουσιαστικά τους Βερολινέζους και το ματς έληξε 2:0 υπέρ των γηπεδούχων.

Χοφενχάιμ – Βόλφσμπουργκ 1:2

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 5′, με τον Κράμαριτς να αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του αμαρκάριστου Κράμαριτς. Στο 12′ ήρθε η απάντηση της Χοφενχάιμ, αλλά η κεφαλιά του Μπαουμγκάρτνερ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κάστελς. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυνήγησαν περισσότερο το γκολ και στο 42′ ήρθε Μπαουμγκάρτνερ να νικήσει αυτή την φόρα τον κίπερ της Βόλφσμπουργκ και να κάνει το 1:0 για την ομάδα του. Το πρώτο μέρος ήταν δραματικό και έκλεισε με αυτογκόλ του Καμπάκ στο 45+5′. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1:1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν “τούμπα” το ματς και τον Μπακού να κάνει το 2:1 στο 56′. Η Χοφενχάιμ τα έδωσε όλα για την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο, σκαρφαλώνοντας κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Άουγκσμπουργκ – Μπόχουμ 0:1

Σε ένα με υψηλό βαθμολογικό κίνητρο, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πρώτο τους μέλημα τα αμυντικά τους καθήκοντα. Άουγκσμπουργκ και Μπόχουμ δίνουν μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχαν συντηρητικό τρόπο προσέγγισης στο ματς. Λίγες ευκαιρίες, χαμηλό τέμπο και πολλές δυνατές μονομαχίες. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να πάνε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ, αλλά το σουτ του Ζόλερ πέρασε μόλις έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ των γηπεδούχων. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0:0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπόχουμ να παίρνει κεφάλι στο σκορ, με τον Ατζέι να νικάει τον Γκίκιεβιτς στο 59′, έπειτα από φοβερή 30αρα μπαλιά του Σταφυλίδη. Η Άουγκσμπουργκ δύο λεπτά αργότερα (61′) κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μπερίσα σπατάλησε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα! Ότι δεν είδαμε στο πρώτο μέρος, το είδαμε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου. Οι γηπεδούχοι πίεζαν συνεχώς για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο με χρώμα ελληνικό, καθώς Λαμπρόπουλος και Σταφυλίδης αγωνίστηκαν βασικοί στην αναμέτρηση και βοήθησαν τα μέγιστα την ομάδα τους.