Νίκη Ευρώπης για τη Σοσιεδάδ | Τρίποντο… παραμονής για την Βαγιαδολίδ

Μετά από σπουδαία ανατροπή, το σύνολο του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, επικράτησε 2:1 της Ράγιο Βαγεκάνο, κάνοντας “άλμα” τετράδας, ενώ η ομάδα του Πετσολάνο πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1:0 κόντρα την Χιρόνα, παραμένοντας… ζωντανή για την παραμονή της στη La Liga.

Στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της La Liga, η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε μέσα σε 22 λεπτά να κάνει μια σπουδαία ανατροπή, επικρατώντας με 2:1 της Ράγιο Βαγεκάνο και όπως όλα δείχνουν δύσκολα θα χάσει την 4η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στους ομίλους του Champions League τη νέα χρονιά.

Οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 57ο λεπτό από το γκολ του Παλαθόν, ωστόσο βρήκαν άμεσα τον τρόπο να ισοφαρ΄σουν με τον Σόρλοθ και λίγο αργότερα, στο 81ο λεπτό με το αυτογκόλ του Λεζέν, έφτασαν στην ολική ανατροπή για το 2:1, ξεφεύγοντας έτσι με 6 βαθμούς από την 5η Μπέτις.

Παράλληλα, σπουδαία νίκη με 1:0 πανηγύρισε η Βαγιαδολίδ στην έδρα της κόντρα στην αδιάφορη Χιρόνα, με τον Μοντσού να σκοράρει για τους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια κάνοντας σωστή διαχείριση έφτασαν στην επικράτηση, η οποία τους δίνει… ανάσα στη “μάχη” που δίνουν για την παραμονή τους στα “σαλόνια” της La Liga.//Γ.