“Βύθισε” την Αλμερία και βλέπει Ευρώπη η Μπιλμπάο

Σημαντικό διπλό στον ισπανικό Νότο για τους Βάσκους, που πέρασαν με 1:2 από το “Εστάνιο ντε λος Ζουέγκος Μεντιτερανέος”, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής στη La Liga.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία δείχνει να έχει φορμαριστεί την κατάλληλη ώρα, διεκδικώντας με αξιώσεις ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Πλέον, βρίσκεται στην 7η θέση με 46 βαθμούς, την ίδια ώρα που η Αλμερία παρέμεινε οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με 30 βαθμούς.

Οι Βάσκοι κατάφεραν από αρκετά νωρίς να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Νίκο Γουίλιαμς βρήκε δίχτυα για το 1:0, με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Σανσέτ. Χωρίς δυσκολία κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ανάλογο τρόπο, αφού η Μπιλμπάο βρήκε ξανά ένα γκολ στα πρώτα λεπτά. Δημιουργός και πάλι ο Σανσέτ, εκτελεστής αυτή τη φορά ο Ντε Μάρκος, ο οποίος έκανε το 0:2 στο 56’, κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του. Η Αλμερία βρήκε κι εκείνη το γκολ που έψαχνε, ωστόσο όταν συνέβη αυτό ήταν ήδη πολύ αργά για το σύνολο του Ρούμπι για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Θεντέγιες ήταν αυτός, που με δυνατό σουτ από μακριά, διαμόρφωσε το τελικό 1:2 στο 92ο λεπτό.//ΜΠ.