Έριξαν κατηγορία την Αγγλία οι Ιταλοί

Η “σκουάντρα ατζούρα” επικράτησε με 1-0 των “Τριών Λιονταριών” στο Μιλάνο, χάρη σε ένα τρομερό σουτ του Τζιανκόμο Ρασπαντόρι και θα παίξει για την πρωτιά του ομίλου τη Δευτέρα (26/9, 21:45) στην Ουγγαρία.

Η Αγγλία, μετά τη σημερινή ήττα, τερμάτισε στην τελευταία θέση του τρίτου γκρουπ της πρώτης κατηγορίας του UEFA Nations League και υποβιβάστηκε. Αντιθέτως, η Ιταλία παραμένει ζωντανή στη… μάχη της πρώτης θέσης, μετά την ήττα της Γερμανίας από την Ουγγαρία (1-0).

Στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση της αναμέτρησης, με τον Ντι Λορέντζο να βρίσκει τον Σκαμάκα στη μεγάλη περιοχή, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Πόουπ. Στο 12′, ο προωθημένος Μαγκουάιρ αστόχησε από κοντινή απόσταση, με τον Ντοναρούμα να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει. Η επόμενη ευκαιρία για τις δύο ομάδες ήταν στο 37′, όταν ο Μπέλιγχαμ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε και είδε τη μπάλα να καταλήγει απευθείας στον Ιταλό γκολκίπερ.

Στο 57ο λεπτό, ο Νικόλο Μπαρέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντιμάρκο πάτησε περιοχή, σέντραρε προς τον μέσο της Ίντερ, ο οποίος, με προβολή, έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 68′, ο Τζιακόμο Ρασπαντόρι πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Ο μεσοεπιθετικός της Νάπολι παρέλαβε μια βαθιά μπαλιά από τον Μπονούτσι, “κόλλησε” την μπάλα στο κοντρόλ του, ελευθερώθηκε από το μαρκάρισμα του Γουόκερ και σούταρε εύστοχα στην απέναντι γωνία.

Στο 77′, μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στα όρια της περιοχής της Ιταλίας, ο Κέιν έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Ντοναρούμα να λέει “όχι” και στα δύο σουτ του Άγγλου επιθετικού. Στο 85′ η Ιταλία έφτασε δύο φορές κοντά στο να κάνει το 2-0. Ο Γκαμπιαντίνι βγήκε τετ α τετ με τον Πόουπ, όμως, ο Άγγλος τερματοφύλακας απέκρουσε το πλασέ του 30χρονου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ντιμάρκο πήρε το “ριμπάουντ” κι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ράις επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει απευθείας στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Τζέιμς βρήκε τον Μπέλιγχαμ στην περιοχή, με την κεφαλιά του τελευταίου να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 68′ Ρασπαντόρι

Κίτρινες: 48′ Μπονούτσι, 80′ Ντι Λορέντζο / 90+3′ Γκρίλις

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Τολόι, Κριστάντε, Ζορζίνιο (89′ Έμερσον), Ντιμάρκο (89′ Φρατέζι), Μπαρέλα (63′ Πομπέγκα), Ρασπαντόρι (81′ Γκαμπιαντίνι), Σκαμάκα (63′ Γκνόντο).

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πόουπ, Τζέιμς, Ντάιερ, Μαγκουάιρ, Γουόκερ (71′ Σο), Μπέλιγχαμ, Ράις, Στέρλινγκ, Φόντεν, Σάκα (71′ Γκρίλις), Κέιν.