Μένει ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης για την Οσασούνα

Οι “ροχίγιος”, μετά τον χαμένο τελικό στο Copa del Rey, ξέσπασαν στην Αλμερία, της οποίας επικράτησαν με 3:1 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της La Liga.

Πίσω έχουν αφήσει το όνειρο του ισπανικού Κυπέλλου οι παίκτες του Γιακόμπα Αρασάτε και κυνηγούν πλέον αυτό της ευρωπαϊκής εξόδου ενόψει της επόμενης σεζόν. Δείχνουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν, όντας πλέον στην 9η με 47 βαθμούς. Από την άλλη, η Αλμερία έμεινε 14η με 36 βαθμούς και κάθε άλλο παρά ασφαλής μπορεί να νιώθει για την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Δύο όψεις είχε το παιχνίδι στο “Ελ Σαδάρ”. Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, σε αντίθεση με το δεύτερο που είχε μεγάλο ενδιαφέρον και πολλά γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους ο Μπούντιμιρ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1:0 με πλασέ από κοντινή απόσταση. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 51′ ο Εζαλζουλί πέτυχε το 2:0 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 81′ ο Γκόμεζ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης της Οσασούνα, καθώς έκανε το 3:0, όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε η Αλμερία που στις καθυστερήσεις μείωσε σε 3:1 με τον Λαζάρο.//ΜΠ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής στη La Liga:

Παρασκευή 12 Μαΐου

Μαγιόρκα – Κάντιθ 1:0

Σάββατο 13 Μαΐου

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χιρόνα 2:2Οσασούνα – Αλμερία 3:1Βιγιαρεάλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 5:122:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Χετάφε

Κυριακή 14 Μαΐου

15:00 Θέλτα – Βαλένθια17:15 Έλτσε – Ατλέτικο Μαδρίτης19:30 Βαγιαδολίδ – Σεβίλλη22:00 Εσπανιόλ – Μπαρτσελόνα