“Φρέναρε” τη Σοσιεδάδ η Χιρόνα

Συναρπαστική αναμέτρηση στο “Ανοέτα” με τους Βάσκους να είχαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά οι Καταλανοί αποδείχθηκαν πολύ σκληροί και οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2:2 στην 34η αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Βάσκους, αφού προηγήθηκαν πολύ νωρίς. Μόλις στο 5′ ο Ογιαρθάμπαλ έκανε το 1:0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ύστερα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ρικέλμε. Oι γηπεδούχοι έφθασαν γρήγορα στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, με τον Κούμπο να σεντράρει και τον Σίλβα με σουτ να πετυχαίνει το 2:0 στο 24ο λεπτό.

Ωστόσο, η Χιρόνα δεν πέταξε… λευκή πετσέτα, βρήκε τα ψυχολογικά αποθέματα και επέστρεψε άμεσα στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο 37’ ο Κούτο μείωσε σε 2:1, έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια και πριν βγει το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Στουάνι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρικέλμε και με σουτ έκανε το 2:2.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ δεν άλλαξε και το 2:2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την Χιρόνα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 87’ αποβλήθηκε ο Ρομέου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 12 Μαΐου

Μαγιόρκα – Κάντιθ 1:0

Σάββατο 13 Μαΐου

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χιρόνα 2:217:15 Οσασούνα – Αλμερία19:30 Βιγιαρεάλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο22:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Χετάφε

Κυριακή 14 Μαΐου

15:00 Θέλτα – Βαλένθια17:15 Έλτσε – Ατλέτικο Μαδρίτης19:30 Βαγιαδολίδ – Σεβίλλη22:00 Εσπανιόλ – Μπαρτσελόνα