Με σπασμένα… φρένα η Κηφισιά, στο “κατώφλι” της ο Απόλλωνας

Το μεσημέρι της Τετάρτης, υπήρξε αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα της Super League 2, με δύο εξ αναβολής παιχνίδια να είναι στο προσκήνιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα των βορείων προαστείων επικράτησε με 3:1 απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ και έκανε το απόλυτο 5χ5. Από την άλλη η “ελαφρά ταξιαρχία”, πήρε το τρίποντο με το αγαπημένο της σκορ (1:0), κόντρα στον Ολυμπιακό Β’ και… κυνηγάει την πρώτη θέση.

Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός Β’ 1:0

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ήρθε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση και άνηκε στον Απόλλων Σμύρνης. Ο Χαλίμι στο 2′ εκτέλεσε κόρνερ, πάσαρε στον Οντόνε και αυτός από αριστερά με σέντρα-σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, αγγίζοντας το γκολ. Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το προβάδισμα, όταν ο Φατιόν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδούση. Στο 67′, το σύνολο του Γιάννη Οκκά άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το δυνατό σουτ του Βοΐλη, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη. Έτσι η “ελαφρά ταξιαρχία” κατάφερε να επικρατήσει με το… αγαπημένο της 1:0 και μένει μία στη δεύτερη θέση, πίσω από την Κηφισιά, με μόλις ένα βαθμό να τους χωρίζει.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Φατιόν, Μωραΐτης (60′ Ράιτ), Οντόνε, Χαλίμι (89′ Τσαμούρης), Λούι, Σίγκνεβιτς, Παπαγεωργίου (82′ Κοροβέσης), Ερέρα (60′ Πατάπης).

Ολυμπιακός Β (Γιάννης Οκκάς): Παπαδούδης, Λιάτσος (53′ Συρμής), Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Νίκολιτς (46′ Κατσουλίδης), Μαυρουδής, Μαρίνος (63′ Βλαχομήτρος), Βοΐλης (84′ Αλίγιαγκιτς), Κωστή, Χρυσόπουλος, Καρακούτης (63′ Ιμπαγάσα).

ΓΚΟΛ: 56′ Φατιόν

ΠΑΟ Ρουφ – Κηφισιά 1:3

Η ομάδα των Βορείων Προαστείων κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 22ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουϊρουκίδης, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1:0. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, η Κηφισιά μπήκε δυνατά το παιχνίδι και ο Τετέι με σουτ στο 48′, διαμόρφωσε το 2:0, θέτοντας γερά θεμέλια για το απόλυτο 5χ5. Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πανουργιάς μείωσε σε 2:1 και έβαλε ξανά… φωτιά στο παιχνίδι. Με το τελευταίο σφύριγμα, ο πίνακας του σκορ έδειχνε 3:1 και αυτό ήταν υπέρ της Κηφισιάς, καθώς ο Παπασάββας στο 90+4′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η ομάδα των βορείων προαστείων, έχει το απόλυτο με πέντε νίκες σε αντίστοιχα ματς και με 15 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για το Νότιο όμιλο της Super League 2.

ΠΑΟ Ρουφ (Λευτέρης Βελέντζας): Κουνάδης, Τασιούλης, Καμί, Χατζηλάμπρος, Κατσούλης, Ζαχάρος, Πανουργιάς, Βενάρδος, Κυριαζής, Τσιάβος, Ζαφειράκης.

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Σωτηράκος, Ποζατζίδης (46′ Παπασάββας), Σπίνος, Παναγιώτου, Μαζουλουξής, Ιατρούδης, Καλλέργης, Παυλάκης, Κουϊρουκίδης (46′ Τετέι), Γκίνη.//

ΓΚΟΛ: 78′ Πανουργιάς / 22′ Κουϊρουκίδης, 48′ Τετέι, 90’+4′ Παπασάββας