Με… δώρο Χαρτ οι “ταύροι” | Οκαφόρ λαμπρός “οδηγεί” την Σάλτσμπουργκ

Μπορεί να είδε τον Γκουλάσι, να αποχωρεί με σοβαρό τραυματισμό στον γόνατο, αλλά η Λειψία κατάφερε να κάνει “σεφτέ” στην διοργάνωση με πρωταγωνιστή τον Άγγλο γκολκίπερ της Σέλτικ που “χάρισε” έτοιμο γκολ στον Άντρε Σίλβα, νικώντας τελικά με 3-1. Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Γιώργος Γιακουμάκης. Οι Αυστριακοί κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 1-0 απέναντι στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ χάρη στον Ελβετό επιθετικό που βρήκε δίχτυα για τρίτο σερί παιχνίδι στο Champions League.

Για την 3η αγωνιστική του Champions League, στον 6ο όμιλο η Λειψία υποδέχθηκε την Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη, με την πλάτη στον τοίχο αφού είχε δυο ήττες στα πρώτα παιχνίδια, ενώ στον 5ο όμιλο Σάλτσμπουργκ και Ντινάμο Ζάγκρεμπ διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους με στόχο την νίκη, έτσι ώστε να μπουν για τα καλά στο “κυνήγι” της πρόκρισης, εκμεταλλευόμενες το κακό ξεκίνημα της Τσέλσι.

Λειψία-Σέλτικ 3-1

Στο 11ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Λειψίας, Γκουλάσι υπέστη έναν σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο και αποχώρησε με το φορείο, όταν το πόδι του κόλλησε στο χορτάρι. Στο 18′ ένα ωραίο γκολ του Ενκουκού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Γάλλος πήρε το αίμα του πίσω καθώς έπειτα από αντεπίθεση, πήρε την μπάλα, πέρασε τον Χαρτ και από δύσκολη γωνία, πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ.

O Πέτερ Γκουλάσι, αποχωρεί με το φορείο, έπειτα από τον τραυματισμό του. (AP Photo)

Η Σέλτικ κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο όταν έπειτα από λάθος του Γκβαρντιόλ, ο Φουρουχάσι, έδωσε “έτοιμο” γκολ στον Ζότα, που δεν λάθεψε, κάνοντας το 1-1. Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Λειψία στο 58′, με τον Σομποσλάι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από πλεονεκτική θέση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από τραγικό λάθος του Χαρτ, ο Άντρε Σίλβα, έστειλε, σχεδόν ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους “ταύρους”. Ο Πορτογάλος επιθετικός, πέτυχε και δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση, αφού στο 77′, έπειτα από ωραία ασίστ του Ενκουκού, με “ψύχραιμο” πλάσε έγραψε το 3-1. Στο 82′ πέρασε στο παιχνίδι ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Λειψία: Γκουλάσι(13′ Μπλάσβιτς), Σιμάκαν, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Ράουμ(81′ Χάλστενμπεργκ) , Σλάγκερ, Καμπλ(70’Χαϊνταρά) , Βέρνερ(70′ Βέρνερ), Ενκουνκού, Σομποσλάι(81′ Ποούλσεν), Σίλβα

Σέλτικ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Γουέλς, Γενς, Τέιλορ, Ο’Ράιλι(75′ Χακσαμπάνοβιτς), ΜακΓκρέγκορ(37′ Άμπιντγκααρντ), Χατάτε(82′ Μακάρθι) , Μαέντα(75′ Φόρεστ) , Φουρουχάσι(82′ Γιακουμάκης) , Ζότα

Σάλτσμπουργκ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 1-0

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και λίγες φάσεις, η Σάλτσμπουργκ ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία, αλλά δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη και στο 68′ οι Αυστριακοί κέρδισαν πέναλτι με τον Οκαφόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-0. Στο 80′ ο Κεν είπε “όχι” σε σουτ του Ντρίμτς, στην μεγαλύτερη στιγμή της Ντινάμο στο παιχνίδι. Οι Κροάτες “ξύπνησαν” μετά το γκολ του Ελβετού αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 93′ ο Ντριμτς σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Σάλτσμπουργκ: Κεν, Ντέντιτς, Σολέ, Πάβλοβιτς, Ούλμερ (79′ Βέμπερ), Καπάλντο, Ζάιβαλντ, Κιάεργκααρντ, Σέσκο, Σούτσιτς (92′ Γκουρνά Ντουάτ), Οκαφόρ (79′ Αντάμου)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Πέριτς, Σούταλο, Τεοφίλ Κατρίν (76′ Ντρμιτς), Μοχαραμί(80’Μπότσκαϊ) , Αντεμί, Ιβάνουσετς (87′,Μπατούρινα) Λιούμπιτσιτς, Πέτκοβιτς, Όρσιτς (80′ Σπίκιτς)