Λοριάν για Ευρώπη | “Ανάσα” για την Τουλούζ

Συνεχίζει με “σπασμένα” φρένα η ομάδα του Λε Μπρι, επικρατώντας 3-2 με ανατροπή, της Ναντ. Σημαντική νίκη και για την ομάδα του Τσιγγάρα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Με αμείωτους ρυθμούς προχωράει η δράση στο γαλλικό πρωτάθλημα. Για την 7η αγωνιστική είχαμε παιχνίδια με έντονο ενδιαφέρον, τόσο αγωνιστικό όσο και βαθμολογικό. Η Λοριάν με ανατροπή “κατατρόπωσε” την Ναντ, η Τουλούζ κέρδισε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0 την Ρεμς, ενώ σημαντικές νίκες πήραν Νις και Ανζέρ, κόντρα σε Αζαξιό και Μονπελιέ αντίστοιχα.

Αζαξιό-Νις 0-1

Σε πολύ αργό τέμπο κυλούσε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τη Νις να ελέγχει την κατοχή, να περιορίζει την Αζαξιό στο δικό της μισό, αλλά να μην μπορεί να βρει τελική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν απειλές από τα άκρα και κέρδισαν στατικές φάσεις γύρω από την περιοχή, χωρίς να φτιάξουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Τρομερή ευκαιρία για την Αζαξιό, η πρώτη αξιόλογη στην επανάληψη, με τον Ιντρίσι να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σμάιχελ, πιάνοντας σουτ από το ύψος της περιοχής στο 61′. Τρία λεπτά αργότερα το πλήρωσαν οι γηπεδούχοι, καθώς ο Ντελόρ κυνήγησε μια φάση που έμοιαζε χαμένη, έκλεψε την μπάλα από τον απρόσεκτο Βιδάλ και νίκησε τον Λερόι για το 0-1. Στο 88′ η Νις έχασε τρομερή ευκαιρία να βάλει δεύτερο γκολ και να μετατρέψει σε διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, με τον Νικολά Πεπέ να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Λερόι.

ΓΚΟΛ: Ντελόρ 64′

Ανζέρ-Μονπελιέ 2-1

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι και τις ομάδες να έχουν πετύχει από ένα γκολ μέχρι το δεκάλεπτο, με την Μονπελιέ να παίρνει το προβάδισμα από το γκολ του Νορντίν και την ασίστ του Μαουασά και την Ανζέρ να ισοφαρίζει κατευθείαν. Ο Χούνου πήρε το ριμπάουντ εντός περιοχής και σε άδειο τέρμα έκανε το 1-1 στο 9′.

Παρά το αρχικό ξέσπασμα των δύο ομάδων η αναμέτρηση κυλούσε με αργό ρυθμό, μέχρι το δεύτερο ημίχρονο και τις δύο σημαντικές ευκαιρίες που έχασε ο Χούνου για να σημειώσει δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, πρώτα στο 48′ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και έπειτα στο 64′, που πέρασε δύο παίκτες και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Καμαρά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπουφάλ έκανε την ανατροπή για την Ανζέρ, ευστοχώντας σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Παρά το προβάδισμα, η Ανζέρ είχε δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες για τρίτο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται άτυχοι μόνο στο 73′ και την κεφαλιά του Κότσα, που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Φοφανά.

ΓΚΟΛ: Χούνου 9′, Μπουφάλ 69′ / Νορντίν 7′

Λοριάν-Ναντ 3-2

Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ναντ στο παιχνίδι με τον Γκανάγκο που άνοιξε το σκορ, αφού πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από το κόρνερ του Μερλίν, μόλις στο 13′. Άμεση ήταν η απάντηση της Λοριάν, με τον Ουατάρα να βάζει ένα εξαιρετικό απευθείας φάουλ από το ύψος της περιοχής στο 20′, με τον Λαφόντ ανήμπορο να αντιδράσει.

Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, η Λοριάν που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το 1-1, πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Καλούλου στο 58′ έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, συνέκλινε στον άξονα, πάσαρε στον Καθλίν που με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Λαφόντ. Στο 74′, η Λοριάν πήρε και διαφορά ασφαλείας, καθώς οι παίκτες του Λε Μπρι εκμεταλλεύτηκαν τη λάθος πάσα του Παλλουά και ο Κονέ εκτέλεσε με τη μία για το 3-1.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League το πάλεψε, μειώνοντας σε 3-2 στο 85′, με τον Σίμον να δοκιμάζει ένα σουτ από τα 30 μέτρα και να νικάει τον Εμβογκό, χωρίς όμως να καταφέρει να διεκδικήσει κάτι άλλο από την αναμέτρηση.

ΓΚΟΛ: Ουατάρα 20′, Καθλίν 58′, Κονέ 74’/ Γκανάγκο 13′, Σίμον 84′

Τουλούζ-Ρεμς 1-0

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι του Αγκμπάντου, με τον διαιτητή όμως να λέει “παίζεται”.  Η πρώτη καλή στιγμή για την ήρθε Τουλούζ στο 10′, με τον Φαρές από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την κεφαλιά λίγο άουτ. Στο 24ο λεπτό, ξανά ο Φαρές εκτέλεσε, αλλά πάνω στον Πεντζ, για να ανοίξει το σκορ η Τουλούζ στο 32′, με τον Αμπουκάλ να αξιοποιεί την πάσα του Φαρές και να νικάει τον τερματοφύλακα της Ρεμς.

Το έργο της Ρεμς δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, καθώς ο Φλιπς αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντιαρά, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Τουλούζ προσπάθησε στο τελευταίο μισάωρο να σκοράρει και δεύτερο γκολ, αλλά είδε τους Μπιρμάνσεβιτς και Οναϊβού να χάνουν τρομερές ευκαιρίες για το 2-0.

ΓΚΟΛ: Αμπουκάλ 32′