Στην κορυφή με… απώλειες Μαρσέιγ | “Έσπασε το ρόδι” η Αζαξιό

Σε μια τετράδα αγώνων όπου… γράφτηκε ιστορία, οι Μασσαλοί επέστρεψαν στην πρώτη θέση με γκέλα, η Νις στραβοπάτησε κόντρα στην Ανζέρ την ώρα που η Τρουά κέρδιζε στην έδρα της Κλερμόν και η Αζαξιό σε αυτή της Μπρεστ.

Μαρσέιγ – Ρεν 1-1

Στο 25ο λεπτό ο Ματέο Γκεντουζί άνοιξε το σκορ για… την λάθος ομάδα μιας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόπεθ. Στο 52′ όμως, ο Γάλλος χαφ διόρθωσε το λάθος του ισοφαρίζοντας με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς αλλά δεν τα κατάφεραν. Ωστόσο, ο βαθμός της ισοπαλίας τους επανάφερε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Κλερμόν – Τρουά 1-3

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Γιοάν Γκαστιέν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με σουτ από το όριο της περιοχής. Στο 24′ ήρθε η απάντηση με τον Μπαλντέ να πλασάρει τον Ντιό σε τετ α τετ και να ισοφαρίζει. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (54′) ο φορ από τη Γουινέα διπλασίασε τα τέρματά του με ωραίο τελείωμα. Στο 83ο λεπτό ο σκόρερ έγινε δημιουργός και συνδυάστηκε με τον Ριπάρ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μπρεστ – Αζαξιό 0-1

Σε ένα ματς με… μέτριο θέαμα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν στο 65′ ένα γκολ που ισοδυναμούσε με τρεις πόντους. Νουρί και Χαμουμά συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον δεύτερο να πλασάρει προ κενής εστίας και να ανοίγει το σκορ. Αυτό ήταν και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Νις – Ανζέρ 0-1

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα… απρόοπτο. Μόλις στο 9ο δευτερόλεπτο (!) ο Ζαν-Κλερ Τοντιμπό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Νις έμεινε με 10 παίκτες και η Ανζέρ άρχισε να πιέζει κατευθείαν. Λίγο πριν το ημίχρονο, ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους με φανταστικό τελείωμα του Μπενταλέμπ έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 62′ επανήλθε η αριθμητική ισορροπία μιας και ο Μπουφάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Νις προσπάθησε να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο μισάωρο. Εν τέλει δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 1-0.