Ο Ενρίκε δεν ανησυχεί για τον τραυματισμό του Εμπαπέ

Η ενόχληση του Γάλλου σούπερ σταρ στον αριστερό αστράγαλο, “επισκίασε” τη θριαμβευτική νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μαρσέιγ με 4-0, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ, δέχθηκε ένα μαρκάρισμα από τον Λεονάρντο Μπαλέρντι στο 7ο λεπτό, με αποτέλεσμα να υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο.

Μετά τις πρώτες βοήθειες συνέχισε για λίγο στον αγώνα, για να δεχθεί ξανά τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ της Παρί στο 17′ και να αντικατασταθεί οριστικά από τον Γκονσάλο Ράμος στο 31ο λεπτό.

Η κατάσταση του 24χρονου σούπερ σταρ των πρωταθλητών Γαλλίας (που έχει ήδη 8 γκολ σε 5 επίσημα ματς φέτος) δεν είναι σοβαρή, όπως έσπευσε να ξεκαθαρίσει και ο τεχνικός των Παριζιάνων, Λουίς Ενρίκε, ο οποίος θα τον έχει στη διάθεση του στο μεγάλο ματς της 4ης Οκτωβρίου με τη Νιούκαστλ στην Αγγλία, στη 2η αγωνιστική του Champions League.

«Δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά πονούσε και ήταν δύσκολο να συνεχίσει να παίζει. Το πιο σωστό ήταν να τον αντικαταστήσουμε και αυτό κάναμε. Πάντως δείχνει πως είναι μια απλή κάκωση. Πιστεύω πως σύντομα θα είναι και πάλι μαζί μας», τόνισε σχετικά ο Ισπανός τεχνικός.//Α.