Ο Αλέξις έστειλε τη Μαρσέιγ στο -7

Οι Μασσαλοί επικράτησαν με 2:1 της Ρεμς στο “Stade Auguste-Delaune”, παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ, στην αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον Φολαρίν Μπαλογκάν, μετά από ασίστ του Νιάσα Μουνέτσι. Οι παίκτες του Ίγκορ Τούντορ όμως, απάντησαν αμέσως. Ο Αλέξις Σάντσες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλεονεκτική θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1, στο 16′. Οι Μασσαλοί ωστόσο δεν έμειναν εκεί, μιας και στο 29′ ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, χάρη σε άλλο ένα τέρμα του Χιλιανού. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεμς βελτιώθηκε σημαντικά και πήρε τον έλεγχο, προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Οι φιλοξενούμενοι όμως άντεξαν, κράτησαν το 2:1 έως το σφύριγμα της λήξης και πλησίασαν την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Η διαφορά των δύο πλέον είναι στους επτά βαθμούς, την ώρα που η σημερινή αντίπαλος της Μαρσέιγ έμεινε στην 9η θέση με 43 πόντους, στο -1 από την 7η Νις.//