Καταιγιστικοί οι Μονεγάσκοι κόντρα στο Στρασβούργο

Η Μονακό ήταν “υπερηχητική” απέναντι στην ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, καθώς επικράτησε με 3:0 στο “Stade Luis II” στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Ligue 1. Έτσι, η ομάδα του Άντι Χιούτερ έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Η Μονακό ήταν εξαιρετική, όπως και στην πρεμιέρα της Ligue 1 που είχε επικρατήσει της Κλερμόν με 4:2 εκτός έδρας. Έτσι, στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι στο “Stade Luis II”, επικράτησε του Στρασβούργου, μένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυνατά για να βρουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους “έλυνε” τα πόδια. Έτσι, στο 20′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τακούμι Μιναμίνο, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 36′ ο Ιάπωνας επιθετικός πέτυχε και δεύτερο γκολ στον αγώνα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την την σέντρα του Ενρίκε και με μια ωραία κεφαλιά, έκανε το 2:0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

H Μονακό συνέχισε από εκεί που το άφησε στο δεύτερο μέρος, αφού στο 58′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στον αγώνα. Ο Μιναμίνο από σκόρερ, δημιούργησε αυτήν την φορά για τον Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος μέσα φοβερό τελείωμα έκανε το 3:0. Στην συνέχεια η Μονακό προσπάθησε να πετύχει και ένα τέταρτο τέρμα, με τον Ελιότ Ματαζό να αστοχεί. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά με την ομάδα τουΆντι Χιούτερ να πετυχαίνει την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, μένοντας αήττητη.