Δεν “χ”αμογέλασε ούτε τώρα η Μαρσέιγ

Η Μετς ήταν η οικοδέσποινα των Μασσαλών στη δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν στο σκορ, να δέχονται… δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να “ανασταίνονται” λίγο πριν την λήξη, για να αποκομίσουν τουλάχιστον ένα βαθμό.

Η Μαρσέιγ έρχεται από τον αποκλεισμό στο Champions League από τον Παναθηναϊκό και συνεχίζει την… όχι και τόσο καλή πορεία της. Στο “Stade Saint-Symphorien“, άνοιξε το σκορ στο 14′, με τον 18χρονο Άγγλο-Γάλλο μέσο, Εμράν Σογκλό, να κάνει το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό (52′), ο Βαλεντέν Ρονζιέ βρήκε δίχτυα για τη Μαρσέιγ, αλλά με την επέμβαση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε, αφού θεωρήθηκε φάουλ. Στο 59ο λεπτό, ο Άμπου Λο δέχθηκε κόκκινη κάρτα και αυτομάτως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες. Αυτό δεν έδειξε να τους παρεμποδίζει όμως, αφού στο 65′, ο Γιουσούφ Σαμπαλί έκανε το 1:1 έξι λεπτά αργότερα, στο 71′, ο Ζορζ Μικαουτατζέ έβαλε μπροστά την ομάδα του Λάσζλο Μπολόνι.

Η χαρά στον πάγκο της πρωτεύουσας του Μοζέλλα δεν κράτησε για πολύ, αφού η Μαρσέιγ έδωσε δείγματα… ζωής και αντέδρασε με τον Βιτίνια, διαμορφώνοντας το τελικό 2:2 στο 82′.//ΓΚ.