Ούτε τώρα η Έλτσε

Πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, η Χιρόνα κατέβαλε την αντίσταση της ουραγού με 2:0, στο πρώτο σημερινό (16/4) παιχνίδι για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Ο Καστεγιάνος άνοιξε το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45′), δίνοντας πολύ σημαντική ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους. Στο 70′, ο Ρομέου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Η Έλτσε δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ είδε και τον Πόνσε να αποβάλλεται στο 90’+2′ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι Καταλανοί πλησίασαν σε απόσταση εννέα βαθμών τις θέσεις που χαρίζουν την ευρωπαϊκή έξοδο, ενώ η ομάδα από τη Βαλένθια γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της και πλέον μόνο σε ένα… θαύμα μπορεί να προσβλέπει, προκειμένου να μπορέσει να παραμείνει στα “μεγάλα σαλόνια”.