Απόδραση… σωτηρίας για τη Βαγιαδολίδ!

Η ομάδα του Πάουλο Πετσολάνο πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Βιγιαρεάλ, καθώς επικράτησε με 2:1, για την 29η αγωνιστική της La Liga, κάνοντας… ένεση παραμονής στη μεγάλη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα παραμονής στη La Liga. Το σύνολο του Πάουλο Πετσολάνο απέδρασε με διπλό από την έδρα της Βιγιαρεάλ, επικρατώντας με 2:1 και απέκτησε μαξιλαράκι ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, τουλάχιστον έως ότου διεξαχθούν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το… καλησπέρα, καθώς ο Αμαλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα, μόλις στο 2ο λεπτό. Το “κίτρινο υποβρύχιο” ισοφάρισε στο 15′ με τον Τσουκουέζε, αλλά ακυρώθηκε εν συνεχεία λόγω οφσάιντ. Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ρέινα είδε την εστία του να παραβιάζεται για δεύτερη φορά, με τον Γιαμίκ να κάνει το 2:0.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Πάουλο Πετσολάνο διατηρούσε με… νύχια και με δόντια το προβάδισμά της, παρά την πίεση της Βιγιαρεάλ, η οποία όμως μείωσε στο 4′ με τον Καπού, προσθέτοντας… άγχος στους φιλοξενούμενους. Εν τέλει, η Βαγιαδολίδ κράτησε το 2:1 μέχρι το τελικό σφύριγμα και πήρε τη νίκη στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Ως εκ τούτου, το “κίτρινο υποβρύχιο” έκανε… πισωγύρισμα μετά τη σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (3:2) και υπέπεσε στην πρώτη της ήττα μετά από τρεις σερί νίκες. Παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, αλλά έδωσε το δικαίωμα στην Μπέτις να την προσπεράσει το απόγευμα του Μ. Σαββάτου (15/4), όταν υποδεχθεί την Εσπανιόλ. Από την πλευρά της, η Βαγιαδολίδ αναρριχήθηκε κατά τρεις θέσεις βαθμολογικά, καθώς έφτασε τους 32 βαθμούς και είναι 14η. Παράλληλα, απέχει πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας ένα πολύτιμο άλμα παραμονής.//

Βιγιαρεάλ: Εκτός έδρας με Σεβίλλη (23/4)
Ρεάλ Βαγιαδολίδ: Εντός έδρας με Τζιρόνα (22/4)