Νίκη και παραμονή για την Αλαβές | Υπέταξε την Αλμερία η Βιγιαρεάλ

Η ομάδα από την "Χώρα των Βάσκων" επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0 και παρέμεινε στη πρώτη κατηγορία της Ισπανίας.

Την  παραμονή της στην κατηγορία εξασφάλισε η Αλαβές μετά τη σημερινή μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης για την 32η αγωνιστικής της LaLiga. Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις και κατάφεραν με ένα γρήγορο γκολ του Μπεναβίντεθ κι άλλο ένα στις καθυστερήσεις να πάρουν ένα μεγάλο «τρίποντο» που τους δίνει το «εισιτήριο» και για την επόμενη σεζόν στα σαλόνια του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Αντίθετα, η Ατλέτικο, μετά και την προχθεσινή “γκέλα” της Αθλέτικ, είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League της νέας περιόδου. Δεν τα κατάφερε, αλλά εξακολουθεί να κρατά την κατάσταση στα χέρια της.

Στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη η Βιγιαρεάλ στην Αλμερία επί της τοπικής ομάδας, και ουραγού της βαθμολογίας, με 2-1. Το κίτρινο υποβρύχιο προηγήθηκε με τον Ακχομαχ (25′), αλλά πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λοσάνο. Τη νίκη χάρισε τελικά ο Σόρλοτ στους φιλοξενούμενους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 87ο λεπτό η Αλμερία έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ραματζάνι.